Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
Jazz United - koncert pre Ukrajinu
Dátum 24. 2. 2023
Čas 19:00
Miesto Nová synagóga Žilina

Benefičný koncert pre Ukrajinu. 
Vystúpi ukrajinský basgitarista Rodion Sun Lion so svojimi hudobnými priateľmi z Prahy – špičkovým jazzovým muzikantom Marcelom Bártom a speváčkou a performerkou Hanou Varadzinovou. 

Nečakajte klasický jazz, ale pestrú zmes viacerých hudobných žánrov a jazzový prístup k hudobnej improvizácii. Zaznejú aj pretransformované rusínske folklórne piesne, ktoré pochádzajú z teritória východokarpatských vrchov Slovenska a Ukrajiny.

Program vznikol v spolupráci so súborom fyzického divadla Farma v jeskyni a centrom súčasného umenia DOX Praha v minulom roku. Premiéru mal na akcii Jazz Night in the Air v Gulliverovej vzducholodi. V rámci večera odznejú aj kompozície z nového sólového albumu Rodion Sun Liona a jeho album bude „pokrstený“. 

Symbolicky si pripomenieme smutné výročie vojny a spolupatričnosť s Ukrajinou. Nezabúdame na našich priateľov, ktorí ďalej trpia kvôli ruskej agresii. Výťažok venujeme organizácii Ukrajinský dom, v ktorej Ukrajinci žijúci v Žiline pomáhajú svojim krajanom a na podporu ukrajinských umelcov. 
 

Marcel Bárta (CZ)
Saxofonista, klarinetista, skladateľ, pedagóg a výtvarník. Významná postava českej jazzovej a improvizačnej scény (napr. Vertigo, Muff, DoMa Ensemble a ďalší). Je tvorcom scénickej hudby (Theater Novogo Fronta, Divadlo Vizita, spolupráca s výtvarníkom P. Niklom). Dlhodobo spolupracuje s divadelným súborom Farma v jeskyni a je spoluautorom hudby v mnohých inscenáciách a projektoch súboru. Je niekoľkonásobným držiteľom ceny Anděl.

Hana Varadzinová (CZ)
Performerka, speváčka, lektorka. Je zakladajúcou členkou súboru Farma v jeskyni. V Žiline so súborom viackrát vystupovala. Napríklad aj v divadelnom otvorení kultúrneho centra Stanica v roku 2003, pod ktorým je podpísaný režisér Viliam Dočolomanský. Na Stanici viedla aj medzinárodný spevácky workshop Hlasy sveta, kde účastníci z celého sveta transformovali a spievali upravené rusínske piesne. 

Rodion Sun Lion (UA)
Vyštudoval hru na tubu a pozaunu na konzervatóriu. Od 17-tich rokov hrá výhradne na basgitare. Momentálne žije a tvorí v Žiline. Pôsobil a hral v hudobných kapelách všetkých žánrov (metal, jazz, etno, rock, indie…). 

Rodion v minulom roku prišiel zhodou okolností jeden deň pred vypuknutím vojny na Ukrajine do Žiliny s cieľom zahrať sólový koncert v Novej synagóge. Na druhý deň sa zobudil do vojny… Odvtedy je umeleckým rezidentom Novej synagógy. 

Je aj kapelníkom ukrajinského world-music projektu Vandor, v ktorom sa venuje komponovaniu nového hudobného folklóru s textami starých ukrajinských ľudových piesní. Na Slovensku hráva od roku 2017 v slovensko-ukrajinskej indie kapele Charms Kids. Vystupuje aj sólovo so svojimi kompozíciami a improvizáciami pre looper a basgitaru. Pred pár týždňami mu vyšiel tretí sólový album We Don't Understand Them. Album a jeho živá prezentácia bola podporená z verejných zdrojov formou štipendia Fondu na podporu umenia. 

Vizuál ku koncertu nakreslil Marsel Onisko z Užhorodu.

 

Špeciálny bonus pre divákov: ak máte po koncerte v Novej synagóge chuť pokračovať ďalej na Stanici Záriečie, môžete využiť vašu vstupenku Jazz United. Na Stanici bude ten istý večer rap a nočná párty (Haf & Beyuz, Dj Vec). Akcia na Stanici nezačne skôr ako o 21.00, takže sa to dá v pohode stihnúť a nemusíte platiť druhýkrát vstupné. 
 

Ďakujeme za podporu