Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
Odrazu zvuk - sólo koncert Vojtěcha Havla vo výstave
Dátum 16. 2. 2023
Čas 19:00
Miesto Nová synagóga Žilina

“Přijedu sám vlakem. Mám připravený sólový program, hrát budu na piano i violoncello,” napísal dnes ráno Vojta. Ireninej 90-ročnej mame sa zhoršil zdravotný stav a musí s ňou zostať v Prahe. Koncert bude aj sólo rovnako silný. Pozrite si čerstvé video z Vojtovej improvizácie, ktoré natočil Vincent Moon, nezávislý filmár a zvukový umelec, ktorý robil videá pre Toma Jonesa, R.E.M. či Arcade Fire, ale špeciálne sa venuje hľadaniu novej a experimentálnej hudby. Nalaďte sa a vidíme sa večer v Synagóge!

  •  

Pestrú tvorbu manželov Ireny & Vojtěcha Havlovcov, ktorá prekračuje hranicami ambientnej, klasickej, experimentálnej i duchovnej hudby, uvedieme medzi obrazmi a odrazmi aktuálnej výstavy v centrálnom priestore. Okrem violončela a violy vytiahneme aj naše biele krídlo. Bude to slávnosť. Koncert, počas ktorého môžete počúvať, ale aj sa prechádzať výstavou a užiť si meniacu sa akustiku v odrazoch priestoru. 

Havlovcov poznáme od 1990-tych rokov, kedy nás prvýkrát zobrali na hudobný výlet do Indie v podkroví Makovického domu. Viola, violončelo, klavír či iné nástroje v ich rukách zneli celkom inak ako na koncertoch klasickej hudby. Repetitívny minimalizmus a práca s tichom pôsobila ako liek. Škatuľkovať ich pestrú tvorbu na duchovnú hudbu však nie je správne, cestujú naprieč východnou i západnou tradíciou, indické inšpirácie a hudobné meditácie spájajú s európskou klasikou od renesancie po súčasné kompozičné a interpretačné postupy. Majú za sebou stovky koncertov v Európe, USA, Kanade, Indii, Japonsku aj v Afrike a vytvorili hudbu k viacerým divadelným projektom a filmom - za film Křižáček získali v roku 2017 Českého leva.

Veľmi sme sa pred pár rokmi potešili ich intenzívnemu návratu na scénu a objaveniu ich tvorby o generáciu-dve mladšími ľuďmi. V Synagóge ich pred dvoma rokmi uviedli Jakub Juhás a Juraj Gábor v rámci Ozvuku Sphéry. V roku 2021 im v renomovanom holandskom vydavateľstve Melody As Truth vyšla kolekcia skladieb Melodies In The Sand a v novembri 2022 hrali na jednom z najväčších európskych festivalov Le Guess Who? v holandskom Utrechte. Ako pozvánka na ich vystúpenie vzniklo polhodinové video od nezávislého filmára, fotografa a zvukového umelca Vincenta Moona, ktoré zdieľame tu na našom webe. Nalaďte sa.

https://havlovi.bandcamp.com
http://havlovi.wz.cz

“Od počátku devadesátých let tu stojí hudba autorského gesta, která v širokém překvapivém pásmu sahá od křehkého post-Satie klavíru až k hlasitým ritualistickým perkusím a gongům. Má v sobě nespecifikovanou, otevřenou spiritualitu, která oslovuje na úrovni péče, soucítění, soustředěné cesty za podstatou. A nemůžete ignorovat blízkost a neokázalou intimitu obou partnerů na scéně: silný osobní náboj vyvažuje všechno univerzální. Myslím, že část publika se za Vojtěchem a Irenou po léta vrací, protože je to hudba tajemství a hudba bezpečí. 
Dvojice, u které je život a hudba jako Möbiova páska, měla za 35 let mnoho významných spolupracovníků. Participovala na zrodu českého videoartu (Radek Pilař), doprovázela existenciální současný tanec (Eva Černá a Karel Vaněk). Dokumentární film o dvojici natočil vynikající nezávislý filmař Vincent Moon. Kompozice Bryce Dessnera Little Blue Something je poctou hudbě pražského dua a využívá jeho motivy: na album Aheym ji natočil Kronos Quartet. Hudebníci z kapely The National, stejně jako Sufjan Stevens, patří mezi dlouhodobé příznivce Ireny a Vojtěcha Havlových. Jejich hudba je otevřená a pořád přijímá nové podněty: Ale i přesto její zárodek těžko mohl vyrůst jinde než v “Praga magica”, městě, v němž minulost prostupuje dnešek a démoni dnešních dnů zápasí s těmi, co tu sídlí už po staletí.” (Pavel Klusák)

V cene vstupenky na koncert je vstup na aktuálnu výstavu Od ú(svitu) do sú(mraku). Príďte si ju pozrieť skôr pred koncertom alebo sa môžete vrátiť v nasledujúce dni. 

Aj na túto akciu vám platí celoročná permanentka spojených kultúrnych centier žilinských Stanica a Nová synagóga - celý rok neobmedzených kultúrnych zážitkov máte len za 99eur (študenti, seniori, učitelia, ZŤP alebo ľudia hľadajúci si prácu so zľavou za 69eur).

Ak máte permanentku na výstavy, uplatnite si zľavnené vstupné špeciálne pre vás.

Ďakujeme za podporu