Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
O rekonštrukcii Novej synagógy s Marekom Adamovom
Dátum 20. 1. 2023
Čas 17:00
Miesto Nová synagóga Žilina

V januári je to jedenásť rokov, odkedy sme sa prvýkrát verejne priznali, že už robíme na rekonštrukcii a obnove Novej synagógy a že z kina Centrum bude “kunsthalle”. 

Rozhodli sme sa, že raz za čas príbeh rekonštrukcie oživíme a vytiahneme na svetlo v podobe prednášky či diskusie. Aby sa nezabudlo, ako to bolo a prečo sa to podarilo. Lebo mohlo to dopadnúť aj celkom inak.

Ako sa svetoznámy architekt Peter Behrens dostal do Žiliny? Čo bolo v Synagóge pred kinom Centrum? Ako sme sa k dostali k budove dostali my, malé občianske združenie z malej staničky v Záriečí? Kde zohnať prvý milión (eur)? Prečo je všade na zemi liaty betón? Kde sme našli Behrensove výkresy? Prečo je polovica Synagógy zatretá na bielo? Boli dvere naozaj takéto? Nie je pre Židov problém mať v modlitebni kaviareň? Znejú z múru oproti pošte mená mŕtvych? Na tieto a ďalšie otázky bude odpovedať a fotografiami dokazovať nedávnu históriu Marek Adamov, ktorý spolu s Fedorom Blaščákom, Martinom Jančokom, Robom Blaškom a Jankom Gašparovičom rekonštrukciu Synagógy na kultúrne centrum viedol.

Vstup je dobrovoľné, ale poteší nás, ak si kúpite lístok na aktuálnu výstavu obrazov Luďka Rathouského a odrazov Richarda Loskota. Okrem toho, že uvidíte super výstavu, pomôžete nám s kúrením a elektrikou, ktoré nás všetkých riadne zaskočili.

Ďakujeme za podporu