Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
Ozvuk obrazu - koncert Karpaty Magiczne vo výstave
Dátum 25. 1. 2023
Čas 19:00
Miesto Nová synagóga Žilina

Pôvodne poľské a dnes už slovenské “etnocore” duo Karpaty Magiczne sú naši priatelia Anna Nacher a Marek Styczyński. Sprevádzajú nás našou históriou od začiatkov na Stanici Žilina-Záriečie, hrali tu viackrát s kapelou aj sami, prednášali o etnobotanike a sprevádzali nás po Súľove. Po pár rokoch bez koncertov sa nám ich podarilo s hudbou pozvať opäť - ozvučiť naživo výstavu obrazov Luďka Rathouského a odrazov Richarda Loskota v hlavnej sále

The Magic Carpathians / Permaculture Orchestra

Vo svojej hudbe spájajú 25 rokov živé nástroje, vokály i syntezátory, elektroniku aj etnické nástroje a inšpirácie z celého sveta. Ich najnovšia inkarnácia je fascinujúcim amalgámom bohatých zvukových tapisérií založených na preparovanej gitare, experimentálnych hlasových technikách hrdelného spevu, tradičných karpatských drevených dychových nástrojoch a analógových syntetizátoroch (vrátane domácej analógovej elektroniky). 

Okrem umenia sa venujú ekológii-etnobotanike (Marek, donedávna odborný pracovník Pieninskom národnom parku) a teórii nových médií (Anna, profesorka na Jagellonskej univerzite). V roku 2015 sa presťahovali na Slovensko a založili permakultúrnu záhradu Biotop Lechnica s výhľadom na Tri koruny, kde spolunažívajú s rastlinami z celého sveta. Celý svet aj precestovali a vydali knihu o hudobných nástrojoch, ktorých majú z celého sveta slušnú zbierku. A vydali aj turistického sprievodcu po Slovensku pre Poliakov, v ktorom je samozrejme aj Nová synagóga. 

https://magiccarpathians.bandcamp.com 
https://biotoplechnica.eu 

Koncert bude priamo vo výstave, medzi obrazmi a odrazmi. Pred koncertom o 17.00 pozývame na artist talk autora výstavy Luďka Rathouského

Vstupné na prednášku, komentovanú prehliadku aj koncert je v cene vstupenky na výstavu. Kúpiť si môžete aj permanentku na všetky výstavy a sprievodné diskusie či komentované prehliadky výstavy - za 9€ na celý rok.

Alebo celoročnú permanentku spojených kultúrnych centier žilinských Stanica a Nová synagóga - všetky akcie získate za 99eur (študenti, seniori, učitelia, ZŤP alebo ľudia hľadajúci si prácu so zľavou za 69eur). 

Ďakujeme za podporu