Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
V obraze s Luďkom Rathouským - artist talk
Dátum 25. 1. 2023
Čas 17:00
Miesto Nová synagóga Žilina

Rozprávanie a premietanie autora aktuálnej výstavy Od ú(svitu) do sú(mraku). O svojej tvorbe, ktorá výstave predchádzala aj o tej, ktorú na výstave nájdete. Rozprávanie o umení, o zmysle umenia, o radosti z maľovania aj potrebe maľovať.

Prečo musel namaľovať všetkých 129 svätých z Kaplnky sv. Kríža na Karlštejne? Ako dlho mu to trvalo a prečo to nevyšlo? Aké odkazy sú zakódované na jeho obrazoch? Kedy začal používať dekoračné maliarske valčeky a koľko ich dnes má vo svojej zbierke? Ako sú jeho maľby spojené s maliarskymi princípmi stredovekých mníchov-maliarov? Ako delí svoju umeleckú tvorbu medzi konceptuálnu prácu v kolektíve Rafani a sólo maľbu a grafiku? 

Luděk Rathouský (1975) je maliar a vedúci Ateliéru maliarstva 2 na FaVU VUT v Brne. Ako člen skupiny Rafani spolurealizuje intermediálne projekty a inštalácie, vo svojej individuálnej tvorbe tvorí v plošných disciplínach maľby a grafiky. Žije v Prahe a ako kurátor vedie Galériu Luxfer v Českej Skalici.
instagram.com/ludekrathousky

Večer bude o 19.00 pokračovať koncertom a zvukovým performance dvojice Karpaty Magiczne priamo vo výstave medzi obrazmi. 

Vstupné na prednášku, komentovanú prehliadku aj koncert je v cene vstupenky na výstavu. Kúpiť si môžete aj permanentku na všetky výstavy a sprievodné diskusie či komentované prehliadky výstavy - za 9€ na celý rok.

Alebo celoročnú permanentku spojených kultúrnych centier žilinských Stanica a Nová synagóga - všetky akcie získate za 99eur (študenti, seniori, učitelia, ZŤP alebo ľudia hľadajúci si prácu so zľavou za 69eur). 

Ďakujeme za podporu