Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
USC Shoah Foundation: Čo znamená holokaust v 21. storočí?
Dátum 27. 1. 2023
Čas 18:00
Miesto Nová synagóga Žilina

Prečo je nenávisť stále živou a aktuálnou témou? Ako nám príbehy z minulosti pomáhajú bojovať proti extrémizmu dneška? O týchto a ďalších veľmi aktuálnych témach sa bude pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu reportér Denníka N Mirek Tóda rozprávať s:

  • s popredným odborníkom na holokaust a extrémizmus z USA, výkonným riaditeľom USC Shoah Foundation Robertom Williamsom,
  • predsedom židovskej komunity v Žiline Pavlom Franklom,
  • a vedúcou oddelenia verejnej diplomacie Veľvyslanectva USA Tamarou Sternberg-Greller, ktorej stará mama pochádza z tohto regiónu a je jednou zo žien, ktoré prežili holokaust.

Inštitút USC Shoah Foundation pre vizuálnu históriu a vzdelávanie je nezisková organizácia, ktorú založil režisér Steven Spielberg v roku 1994 po tom, ako dokončil svoj oscarový film Schindlerov zoznam. Inštitút sídli na University of Southern California (USC) a jeho úlohou je zaznamenávať, uchovávať a zdieľať audiovizuálne svedectvá ľudí, ktorí prežili a boli svedkami holokaustu (hebrejsky Shoah) a iných genocíd. V digitalizovanom archíve je dnes 115-tisíc hodín svedectiev, ktoré slúžia študentom, výskumníkom aj širokej verejnosti. Vďaka novej technológii sa môžete dokonca rozprávať s AI (umelá inteligencia) verziou niektorých preživších, čo by sme chceli vyskúšať po diskusii u nás.

Podujatie organizujeme v spolupráci s Veľvyslanectvom USA na Slovensku. Vstup je voľný a sledovať môžete aj livestream - na našej Facebook stránke a Facebook stránke Denníka N.

Diskusia bude v angličtine a tlmočená do slovenčiny.

Ďakujeme za podporu