Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
Diskusia vydavateľstva Absynt: Večer so spisovateľkou Weronikou Gogolou
Dátum 14. 12. 2022
Čas 18:00
Miesto Nová synagóga Žilina

Aké je Slovensko videné poľskými očami? Príďte ho spoznať spoločne s Weronikou Gogolou – poľskou spisovateľkou, ktorá si Slovensko zvolila za svoj domov. Vo svojej novej reportážnej knihe Ufo nad Bratislavou pozoruje túto osvojenú domovinu s dávkou humoru a sympatie. Výsledkom je knižka, ktorú by sme mohli nazvať aj návodom na použitie Slovenska. Či už tu žijete alebo tadiaľto len prechádzate.

Myslíte si, že Slovensko je pre Poliakov len krajinou Tatier, halušiek, oštiepkov a iných ľudových stereotypov? Ani zďaleka! Je to raj surferov, aký nikde na okolí nenájdete. Je to krajina, v ktorej vznikol muzikál o poľskom pápežovi a je to aj miesto, z ktorého môžete po smrti odletieť rovno na obežnú dráhu. No taktiež je to krajina s dlhodobými neliečenými traumami z minulosti i súčasnosti – od Jánošíka, cez Tisa až po Fica.

Weronika Gogola je poľská spisovateľka a prekladateľka. Vyštudovala ukrajinistiku na Jagelovskej univerzite v Krakove. Debutovala v roku 2017 prozaickou knihou Po troškách (slovenské vydanie: Slovart, 2021; preložil Karol Chmel). Za knižku si vyslúžila významnú cenu Jospeha Conrada i nomináciu na najprestížnejšie poľské literárne ocenenie Nike. Do poľštiny preložila knihy slovenských autorov ako Maroš Krajňak, Daniel Majling, Ján Púček či Marek Vadas.

Diskusia je súčasťou putovného festivalu reportážnej literatúry Reportéri v prvej línii, ktorú z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Vstup na toto podujatie je voľný. 

Ďakujeme za podporu