Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
Þetta Reddast - prezentácia Ľuboša Kotlára a Martiny Mäsiarovej v Sngg studio
Dátum 15. 12. 2022
Čas 19:00
Miesto Nová synagóga Žilina

Vizuálni umelci Ľuboš Kotlár a Martina Mäsiarová spolu v októbri tohto roku absolvovali rezidenčný pobyt v Artak350 Residency v Grundarfjörður na Islande. Umeleckú rezidenciu ukončili krátkou výstavou v Reykjavíku. Ako je však možné vytvoriť výstavu alebo samotné dielo na ostrove, s obmedzenými materiálnymi aj produkčnými možnosťami, v tak krátkom čase? Ako vnímať, porozumieť a pohybovať sa v krajine plnej nepochopiteľných fenoménov? Ich mesiac trvajúci rezidenčný pobyt bol nekončiaci rozhovor o pokusoch a omyloch, nerealizovaných konceptoch, behu a chôdzi, hľadaní miesta, kde končí dúha...

Ich prezentácia je voľným dialógom o tvorbe, živote, izolácii, zlyhaní, strachoch z úspechu aj neúspechu, troloch a Elvisovi. Ako hovoria Islanďania: „Þetta Reddast: Bude to v poriadku”.

Diskusia sa uskutoční v priestore Sngg studia.

Vstup na podujatie je voľný.

 

Ľuboš Kotlár (*1991) je fotograf a vizuálny umelec. Absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave na Katedre fotografie a nových médií. Počas štúdií sa zúčastnil stáží na Aalto School of Arts Design and Architecture v Helsinkách a Bazalel Academy of Arts and Design v Jeruzaleme. V roku 2012 spoluzakladal a je aktívnym členom umeleckého zoskupenia dsk. Od roku 2021 pôsobí ako pedagóg na Katedre fotografie a nových médií na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Zúčastnil sa rezidenčných pobytov vo Villa Romana vo Florencii, MeetFactory v Prahe. Venuje sa najmä vlastnej výtvarnej tvorbe, ale aj editorskej a kurátorskej činnosti. 

https://luboskotlar.com/

Martina Mäsiarová (*1991) je vizuálna umelkyňa, absolventka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave na katedre maľby a iných médií. Zúčastnila sa viacerých zahraničných stáží a umeleckých rezidencií (Wroclaw-Poľsko, Porto-Portugalsko, Not Quiet – Švédsko, Fish Factory – Island…). Tvorí prevažne intermediálne projekty založené na kresbe ako prostriedku vnímania a pochopenia sveta, ktoré neskôr rozširuje do priestorových inštalácií, site-specific prostredí. Vytvára komplexné prostredia, atmosférické situácie. Pôsobí v umeleckom zoskupení 1+1+1+1=1.

https://martinamasiarova.cargo.site/

 

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Ďakujeme za podporu