Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
Yuri Korec & Co.: Sapiens Territory / tanečné predstavenie
Dátum 8. 12. 2022
Čas 19:00
Miesto Nová synagóga Žilina

Kde končí telo a začínajú šablóny, do ktorých ho každodenne vtesnávame? Je vôbec ešte možné ich odlíšiť alebo za tie roky zrástli do neoddeliteľnej skrumáže, ako zlomená noha do sadry?  Yuri Korec sa v diele Sapiens Territory zaoberá násilím, ktoré na sebe páchame, aby sme zamaskovali, kým sme. Ale aj násilím, ktoré nás chráni pred sebou samými alebo okolím, ktoré na nás upiera zrak skoro neustále. Podrobuje ho dôslednému opakovanému skúmaniu zblízka. Pri takomto pohľade sa ale veľmi skoro ukáže, že viac ako samotné rámce nás formuje to, ako sa voči nim vymedzujeme. Namiesto odstraňovania šablón si Sapiens Territory všíma momenty, keď nás telo v kontakte s nimi náhle zradí, vypovie poslušnosť, nespolupracuje. Ak vôbec dokážeme byť sami sebou, bude to práve vtedy.

Jediné bytosti, které nejsou zmatené, jsou divocí holubi: ti byli totiž zmatení už od počátku, od přírody, a ještě pořád létají v bludném kruhu jako odedávna.

Teprve když se člověk ztratí, začíná život se vším všudy.

(Peter Handke: Stopy zbloudilých)

 

choreografia: Yuri Korec

dramaturgia: Ivana Rumanová

scéna, svetlá: Tomáš Hubinský, Matúš Ďuran

hudba: Matúš Bolka

performance: Eftychia Stefanou (GR), Jakob Jautz (D), Eva Priečková (SK), Silvia Bakočková (SK), Jakub Cerulík (SK), Michal Toman (CZ), Alica Šaling (SK)
produkcia: Skrzprst

www.yurikorec.eu

 

Ďakujeme za podporu