Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
Moderné mesto - prednáška Dušana Mellnera o medzivojnovej architektúre Žiliny
Dátum 20. 10. 2022
Čas 16:00
Miesto Nová synagóga Žilina

Ing. arch. Dušan Mellner, Ph.D. zo Stavebnej fakulty STU v Bratislave vás pozýva na októbrový cyklus svojich prezentácií Mesto Žilina - architektúra a prítomnosť. Časť o modernej architektúre sa rozhodol odprednášať u nás. Spoznáte dôležité medzivojnové pamiatky, ktoré sú atakované alebo podľahli developerským zásahom, ale aj také, ktoré sa v meste dodnes zachovali. 


Moderné mesto
Žilina patrila v období prvej Československej republiky k najdynamickejšie sa rozvíjajúcim mestám na Slovensku. Doba sa výrazne podpísala na obraze moderného mesta. Vznikli tu jedinečné stavby, ktoré sa zaraďujú k pamiatkam európskeho významu, patrí medzi ne aj Neologická synagóga od nemeckého architekta Petra Behrensa. V 30. rokoch 20. storočia sa zrealizovala mestská štvrť Svojdomov, jedna z najvýznamnejších kolónií rodinných domov v Československu, kde sa použili myšlienky moderného bývania prezentované na svetovej výstave nemeckého Werkbundu Die Wohnung v Štuttgarte v roku 1927.

Panelovú výstavu Dušana Mellnera z histórie modernej architektúry a štvrte Svojdomov sme v Synagóge zrealizovali v roku 2019, viac nájdete v našom archíve na https://old.novasynagoga.sk/svojdomov-dusan-mellner/ alebo na fotoalbume na Flickr.com/novasynagoga.

Ďalšie prednášky v rámci cyklu organizuje Turistická a informačná kancelária Žilina na Radnici:

História mesta od prvých kamenných stavieb po štvorcové námestie - rínok

Urbanizmus mesta

Pamiatky, pamätihodnosti  a architektúra mesta

Vstup na prednášky je voľný.

 

Ďakujeme za podporu