Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% 



ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
Swing Heil!
Dátum 8. 9. 2022
Čas 20:00
Miesto Nová synagóga Žilina

Koprodukčný medzinárodný projekt Divadla PôtoňHoráckého divadla Jihlava zaostruje pozornosť na subkultúru vyznávačov jazzu a swingu, ktorá stála v období druhej svetovej vojny v opozite voči totalitnému nacistickému režimu.

Inscenátori pracovali s fragmentami dvoch autentických príbehov z obdobia druhej svetovej vojny. Prvým je príbeh tanečnice, choreografky a výtvarníčky Niny Jirsíkovej, ktorá bola azda ako jediná Češka deportovaná do koncentračného tábora Ravensbrück za svoj tanec v baletnej inscenácii Pohádka o tanci. Nositeľkou druhého príbehu je Anna Goldsteiner, z malého mestečka Pulkau v dolnom Rakúsku, ktorej sťali hlavu kvôli tomu, že povolila miestnym mládežníkom – vyznávačom jazzu a swingu – stretávať sa v jej byte. Swing Heil! je fúziou činoherného, tanečného, objektového a fyzického divadla. 

Inscenácia získala Mimoriadnu cenu poroty festivalu Nová dráma / New drama 2021 a nomináciu na Cenu akadémie divadelných tvorcov za najlepšiu inscenáciu divadelnej sezóny 2020/2021. 

Libreto: Michal Ditte, Iveta Ditte Jurčová
Réžia: Iveta Ditte Jurčová
Výtvarný koncept: Iveta Ditte Jurčová, Katarína Caková
Dramaturgia: Marek Godovič
Hudba: Ivan Acher
Sound dizajn: Milan Slama, Lukáš Kubičina
Light dizajn: Michal Ditte
Pohybová spolupráca: Tom Rychetský, Denisa Musilová
Výroba objektov a bábok: Katarína Caková
Výroba mechanického objektu: Peter Kvitkovský
Projektový manažment: Monika Škojcová, Michal Ditte, Ľudmila Kvitkovská

Trailer a videozáznam: Milo Fabian

Účinkujú: Ela Lehotská, Denisa Musilová, Tom Rychetský, Filip Jekkel

 

Divadlo Pôtoň vzniklo v roku 2000. Účelovo pôsobí mimo hlavného mesta Slovenska, ale zato takmer v jeho geografickom strede. Profiluje sa ako divadlo, ktoré uprednostňuje autorskú tvorbu, no nebráni sa ani klasike, ktorú prináša v netradičnej interpretácii. Jadro divadla tvoria režisérka Iveta Ditte Jurčová a dramaturg a autor Michal Ditte. Ich spoločné inscenácie spája zmysel pre metaforu a poéziu, zároveň nechýba nadsádzka, humor, častokrát zveličenie až karikatúra. Tvorcovia sa sústredia na hľadanie zaujímavých a kontroverzných spoločenských tém, ktorých inscenovaniu predchádzajú terénne výskumy a zber autentického materiálu. Viaceré inscenácie sa s úspechom prezentovali na domácich i zahraničných festivaloch. Popri tvorbe inscenácií majú v Divadle Pôtoň priestor aj progresívne formy vzdelávania publika a profesionálnych umelcov. Atraktívnou a interaktívnou formou sa snaží študentom stredných a vysokých škôl priblížiť umenie vo všeobecnosti i divadlo samostatne. Okrem vzdelávania mládeže Divadlo Pôtoň pripravuje aj projekty pre skúsených divadelných profesionálov formou workshopov na rôzne témy (pohyb, práca s hlasom, písanie hier). Intenzívna práca na týchto projektoch sa postupom rokov systematizovala a vyústila do založenia Centra umenia a kreativity, ktoré pri Divadle Pôtoň funguje od roku 2008. Divadlo Pôtoň získalo v roku 2018 Cenu Doska za najlepšiu inscenáciu sezóny - Americký cisár (koprodukčný projekt Divadla Pôtoň a Štúdia 12).

 

Ďakujeme za podporu