Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
Performatívna rezidencia Petra Tilajčíka a Lýdie Ondrušovej
Dátum 7. 8. 2022
do 14. 8. 2022
Čas 13:00
Miesto Nová synagóga Žilina

Dvojica hercov a performerov Peter Tilajčík a Lýdia Ondrušová v rámci rezidencie v hlavnom priestore Novej synagógy tvorivo nadväzuje na autorskú performance z roku 2022 Anton by bol nadšený. Jej uvedenie nepovažujú za ukončený proces a počas rezidencie chcú pracovať na  jeho voľnom pokračovaní s pracovným názvom Bolesť 2.1 (V rámci možností...).

Ich hlavnou obsahovou témou je bolesť, ktorá vyviera z mnohých zdrojov, je neuchopiteľná a často vystupuje na povrch v neočakávaných formách.

„Majú všetko, čo im chýba. Hľadajú, čo majú alebo by mohli mať. Kde to skončí? Veď všetko ostatné, čo nemám, vlastne mám. Je to o túžbach? Je. Aj o nádeji v beznádeji, ktorá umiera posledná. Bezbreho.“

Autori chcú pracovať s miestošpecifickosťou Synagógy – jej priestorom a akustikou. Hlavná sála sa stane ich skúšobňou, ateliérom, javiskom. Návštevníci Novej synagógy tak počas bežných otváracích hodín budú môcť nahliadnuť do ich tvorivého procesu.

 

Peter Tilajčík (*1991) je herec, performer a pedagóg. Pôsobí na Katedre bábkarskej tvorby na DF VŠMU a Katedre intermédií VŠVU v Bratislave. Už počas štúdia účinkoval v inscenáciách Blaha Uhlára v Divadle Stoka v Bratislave a Divadle Disk v Trnave. Hosťoval aj  v inscenáciách Štúdia 12, GAFFA, DPM, Uhol_92, Divadla Nomantinels, Divadla Ludus, Divadla Aréna, SND či v rôznych nezávislých zoskupeniach. Je členom Divadla Stoka a H.R.H. OZ. Väčšinou účinkuje v alternatívnych performatívnych a pohybových divadelných inscenáciách.

 

Lýdia Ondrušová (*1992) je absolventkou Katedry bábkarskej tvorby a pôsobí v rámci nezávislého divadla ako herečka, performerka a režisérka. Okrem toho je absolventkou intermédií na Vysokej škole výtvarných umení a venuje sa tiež publikačnej činnosti. Lýdia v rámci divadla reflektuje osobné témy s dôrazom na autenticitu a presah naprieč médiami. Jej inscenácie pracujú s alternatívnymi a experimentálnymi formami divadla a autorskou tvorbou.

 

Za podporu z verejných zdrojov ďakujeme Fondu na podporu umenia. 

Ďakujeme za podporu