Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
Kamene zmiznutých - uloženie prvých Stolpersteine v Žiline a diskusia s Petrom Salnerom
Dátum 16. 7. 2022
Čas 13:00
Miesto Nová synagóga Žilina

Pozývame na slávnostné osadenie prvých Kameňov zmiznutých (Stolpersteine) v Žiline. Stretneme sa v kaviarni Novej synagógy so známym etnológom, judaistom a bývalým predsedom bratislavskej židovskej obce Petrom Salnerom. Jeho rodinný príbeh ukrýva tajomné prepojenie so žilinskou rodinou Hornovcov. Tých v jeseni 1944 deportovali do koncentračného tábora Osvienčim a zavraždili. Po diskusii sa prejdeme spoločne na Mariánske námestie 4, kde Hornovci bývali. Tam do chodníka pred domom ceremoniálne uloží pamätné Stolpersteine nemecký umelec a autor projektu Stolpersteine Gunter Demnig. Môžete priniesť sviečku alebo kvet na pamiatku obetí fašizmu.

Kamene zmiznutých (Stolpersteine) pripomínajú a ctia pamiatky obetí fašistov, ktorými boli odbojári, politickí protivníci, Rómovia, ale najčastejšie Židia. Stolperstein (z nemeckého „kameň na zakopnutie“) je pevne vsadený do chodníka pred domom zavraždeného, okoloidúcim nenásilne pripomína zločin a miestnu históriu a dotvára verejný priestor. Na kameni s mosadznou tabuľkou (10×10 cm) je uvedené meno obete, rok narodenia a jej osud (zatknutie, deportácia či miesto zavraždenia). Pamätník vo verejnom priestore na zemi zahŕňa viacero symbolík – chodec naň natrafí každodenne pri bežnom pohybe po ulici, dáva možnosť stotožniť sa s obeťou a do budúcna varuje pred opakovaním zločinu, okoloidúci sa pohľadom na kameň na zem symbolicky klania pred obeťou. 

Dva kamene na pamiatku Hornovcov máme v Synagóge od novembra 2021. Vtedy stretnutie a osadenie kameňov zrušil pandemický lockdown a tak sme čakali na novú príležitosť. Tou je okrem stretnutia s Petrom Salnerom návšteva samotného autora Guntera Demniga z Kolína nad Rýnom, ktorý s dlažobnými kameňmi s menami zmiznutých obetí začal v roku 1996. Okrem Žiliny uloží osobne kamene v Hlohovci a Liptovskom Mikuláši. Dodnes bolo uložených takmer 100-tisíc Stolpersteine v 27 krajinách po celej Európe – od Francúzska po Rusko a od Nórska po Grécko. Žilina sa tak stáva súčasťou najväčšieho pamätníka na svete (tak nazýva túto iniciatívu Wikipédia). Na Slovensku osadzovanie Stolpersteine realizuje občianske združenie Antikomplex.sk.

#zakopnime, aby sme už nikdy viac nezakopli.

Ďakujeme za podporu