Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
Žilina žije svetlom
Dátum 25. 3. 2022
do 26. 3. 2022
Čas 17:00
Miesto Nová synagóga Žilina

Na piatich miestach v centre Žiliny môžete vidieť počas dvoch večerov na konci marca svetelné inštalácie umelcov a dizajnérov. Dve z nich nájdete aj u nás v Novej synagóge a vstup bude zdarma - vďaka hlavnému orgaizátorovi, ktorým je Mesto Žilina. 

 

ŽILINA ŽIJE svetlom / jarný warm up
25. – 26. 3. 2022

V septembri 2021 plánovali mesto Žilina a OOCR Malá Fatra zorganizovať prehliadku svetelných umeleckých inštalácií vo verejnom priestore a sprostredkovať tak obyvateľom rozšírenú ponuku kultúrnych zážitkov v rámci hudobného festivalu Žilina žije. Kvôli pandemickým opatreniam to nebolo možné realizovať. Verili sme, že za pár mesiacov opatrenia umožnia aspoň prehliadku interiérových inštalácií a tak sme presunuli prípravu a realizáciu na jar do priestorov kultúrnych inštitúcií - Konzervatórium Žilina, Mestské divadlo Žilina, Nová synagóga, Považská galéria umenia a Rosenfeldov palác. 

„Výberom inštalácií sme chceli upozorniť na variabilitu kreatívnej práce so svetlom. V Rosenfeldovom paláci môžu diváci vidieť akým spôsobom sa dá s farbami pracovať na fasáde budovy ako na veľkoformátovom plátne a zároveň zažiť monumentálny multimediálny objekt odkazujúci na pominuteľnosť a obnovu sveta. V Novej synagóge budú k vzhliadnutiu tiež dve inštalácie. Jedna priamo transformuje divadelné predstavenie do vizuálneho prežitku pominuteľnosti okamihu, druhá využíva scénografiu a technológie k intervencii do priestoru kaviarne. V Považskej galérii umenia sa bude pracovať s odrazom svetla a vytvorí sa celý nový vesmír, ktorý sa zasadí už do existujúceho vesmíru vystavujúceho výtvarníka Stana Masára. V koncertnej sále žilinského Konzervatória zas diváci objavia možnosti farieb v rámci ich vlastného života prostredníctvom video inštalácie. Len jeden deň, v piatok 25. 3., bude možné nahliadnuť v štúdiu Mestského divadla do utopického sveta budúcnosti stvárneného svetelnými objektami.“ 

Dramaturgia programu je dielom našich bývalých kolegov a kamarátov z Prahy - Kataríny Ďuricovej a Tomáša Morávka.

 

PROGRAM:

Bulletin na stiahnutie nájdete napríklad na Zilina.sk.

 

Nová synagóga - centrálny priestor
YOU ARE HERE / Tomáš Morávek

Základ inštalácie vychádza z rovnomenného divadelného predstavenia v réžii Petry Tejnorové, tanečníkov a performerov Jara Viňarského, Terezy Ondrovej a Nathana Jardina, scénografky Adriany Černej, sound designéra Dominika Žižku.

Je vôbec možné zažiť niečo ako číry okamih prítomnosti? Alebo sme neustále vlečení našou  minulosťou, predsudkami, nahromadenou skúsenosťou z minulosti a plánmi do budúcnosti?

Je možnosť medzi hektickou produkciou významu skutočnosti a rezignáciou na schopnosť vnímať, zažiť čas iného druhu, počas ktorého sa iba jednoducho pozeráme?

A myslíš si, že vidíš to, čo ja?

Jedna sféra, uzavretý priestor, otvor, ktorým vojdú diváci, po obvode sú inštalované lavičky. Na vonkajšej strane kruhu sú umiestnené reproduktory. V strede kruhu je valec vyrobený z plexiskla, visiaci vo výške, pod ním nádoba s vodou a poháre. Prehráva sa hudba z predstavenia, hlasový prejav, zvuková stopa…

Inštalácia bude prístupná oba dni v hodinových vstupoch o 17.00, 18.00, 19.00, 20.00 a 21.00.

www.tomasmoravek.eu

 

Nová synagóga - kaviareň
עַיִן / Tomáš Morávek

Objekt použitý v inštalácii je zapožičaný z inscenácie Shadow Meadow režiséra Jana Mocka a svetelného dizajnéra Davida Prokopiča.

Svetelná inštalácia podporujúca atmosféru zimnej modlitebne Novej synagógy, ktorá v súčasnej chvíli slúži ako kaviareň vedená FrickoBrothers.

www.tomasmoravek.eu

Inštalácia bude prístupná oba dni 13.00 - 22.00.

 

Rosenfeldov palác
ØUROBOROS / Alex Zelina a Radovan Draga

Technická spolupráca: Dioníz Troško
Zvukový dizajn: Adam Dekan
Svetelná spolupráca: LED strip studio
Motorická časť: Samuel Fajnor

Øuroboros sa interpretuje ako symbol večnej obnovy alebo kolobehu života, smrti a znovuzrodenia. Symbolizuje cyklickú povahu vesmíru: stvorenie zo zničenia, život vznikajúci zo smrti. Zdá sa, že aj my ako ľudia sa riadime týmto základným kódom vesmíru. Keď tvoríme a ničíme. Príroda zvíťazí. Ponorte sa do seba.

www.alexzelina.com

Inštalácia bude prístupná oba dni 17.00 - 22.00.

 

Rosenfeldov palác
FLOCCINAUCINIHILIPILIFICATION / Karel Karlos Šimek

Zvuk: Erlkönig

Inštalácia sa voľne inšpiruje secesnou architektúrou Rosenfeldovho paláca a vníma ju ako prázdne plátno, ktoré poskytuje umelcovi priestor pre vyjadrenie. Snaží sa pracovať s ornamentálnosťou a záľubou vo farbách secesného slohu. Pracuje taktiež s princípmi plynulej secesnej línie a akcentuje štylizáciu, typickou pre secesné diela.

www.karelkarlossimek.eu

Inštalácia bude prístupná oba dni 17.00 - 22.00.

 

Považská galéria umenia
GALAXIA / sedemminut

Hudba: Stroon 

Priestor, nikdy nekončiace skúmanie vlastných možností a schopností, hranice vnímania, reflexia videného a počutého - to všetko v pokojnom rytme STROONovej hudby môže a nemusí pôsobiť ako symbolicky žiariaca aura inštalácie od sedemminut. sedemminut a jeho atmosférické svetelné zdroje v interiéri Považskej galérie umenia sú prvkami #placetobe a #mustsee predstavujúce ďalší rozmer zážitku. Dielo vzniklo s podporou festivalu Biela noc.

www.sedemminut.sk

Inštalácia bude prístupná oba dni 17.00 - 22.00.

 

Štúdio Mestského divadla
AWAKEN MONSTERS / Alex Zelina a Radovan Draga

Zvukový dizajn: Adam Dekan

Kedysi mýtus sa teraz stáva skutočnosťou? Svet zložený z pozostatkov ľudskej techniky, ktorému sa príroda prispôsobila, aby prežila. Novodobé organizmy vytvorené z odpadu a recyklovaných materiálov sa stávajú živými. Umelci varujú ľudí pred znepokojujúcou, no možnou budúcnosťou našej planéty.

www.alexzelina.com

Inštalácia bude prístupná len v piatok  17.00 - 22.00.

 

Konzervatórium
STEREORAMA / mammasONica

Umelecký riaditeľ: Luca Pulvirenti

Stereorama je site-specific inštaláciou, v ktorej vibrácie farby a zvuku sprostredkujú živý dialóg medzi virtuálnym priestorom a vnímateľným prostredím.

Farebné svetelné zdroje sú zachytávané do digitálnych pigmentov - od aditívneho modelu po subtraktívne miešanie. Vnímanie farieb tak môže byť individuálnym, ale i kolektívnym zážitkom.

Vibrácie a farby v pohybe sa stávajú kompozíciou, putujúcou skrz čas a priestor, od Vedomia k Svedomiu.

www.mammasonica.org

Inštalácia bude prístupná oba dni 17.00 - 22.00.

 

 

Ďakujeme za podporu