Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
Jedno svetlo Tomáša Morávka
Dátum 18. 2. 2022
do 27. 3. 2022
Čas 13:00
Miesto Nová synagóga Žilina

Jedno svetlo, jedna sféra, jedna frekvencia, jedna farba…

Monochromatický svetelný objekt zavesený na pôvodnom mieste lustru, ktorý pre Novú synagógu navrhol jej architekt Peter Behrens.

Zavesením nového lustra na rovnaké miesto dopĺňa svetelný dizajnér Tomáš Morávek chýbajúci článok v architektúre a zároveň transformuje vnímanie návštevníka Sphéry. 

Luster s dvomi nízkotlakovými žltými výbojkami, ktorý mení farby na odtiene sépiovej, je súčasne spomienkou na sálu S2 na Stanici Žilina-Záriečie. Pochádza z predstavenia Petry Tejnorovej You Are Here s Jarom Viňarským, Terezou Ondrovou a ďalšími tanečníkmi-kamarátmi.

A celkom nakoniec je aj pozvánkou na dvojdňový minifestival svetelného dizajnu Žilina žije svetlom, ktorý organizuje Mesto Žilina na konci marca a jedným z miest pre svetelného inštalácie bude aj Nová synagóga. 

Tomáš Morávek (1981) objavil svetelný dizajn ako technik na tanečnom konzervatóriu. Odvtedy študuje a pracuje na osvetľovaní a tvorbe light dizajnu najmä pre súčasný tanec a pohybové divadlo, ale aj iné performatívne umenia či vizuálne projekty. Okrem pražských divadiel a scén pozná dobre Žilinu, pár rokov s nami spolupracoval na Stanici a s Katkou Ďuricovou realizoval workshopy svetelného dizajnu v rámci Antény - siete pre nezávislú kultúru.

www.tomasmoravek.eu

Ďakujeme za podporu