Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
Hudba Sphér a Rodion Sun Lion (Ukrajina)
Dátum 2. 3. 2022
Čas 19:00
Miesto Nová synagóga Žilina

Pozývame vás na koncert a hudobnú performance ukrajinského basgitaristu Rodiona Sun Lionavo vo Sphére v Novej synagóge o 19:00. Môžete prísť ako divák a sledovať proces vzniku novej hudby, alebo sa môžete zapojiť do tvorby.

Každý človek má v sebe hudbu a svoj jedinečný zmysel pre muziku aj rytmus. Nezáleží na tom, či je hudobník alebo nie. Chcem ľudí inšpirovať. V rámci spoločnej komunikácie dokážeme vytvoriť niečo hudobne osobitné. Diváci môžu prispieť k spoločnej kompozícii, ktorá bude vychádzať z ich vnútra,” povedal o svojom projekte Rodion Sun Lion.

Ako to bude fungovať? Môžete si vo svoje hlave predstaviť čokoľvek – spomienky, obrazy, príbeh, emóciu. Rodion pre vás na základe vašej predstavivosti vytvorí priamo na mieste hudobnú kompozíciu a zahrá na basgitare. Pomocou loopera bude postupne vrstviť viaceré melódie do harmonického celku. Môžete mu na začiatku vyťukať základný rytmus alebo tempo. Skladby budeme nahrávať. Vo Sphére takto vznikne za účasti divákov nový album. Ten bude dostupný na internete. Môžte byť jeho spolutvorcom. 

OFF-PROGRAM: Ako bonus, po koncerte vo Sphére, bude od 20:30 v bare Novej synagógy nasledovať improvizovaný jazzovo a art-rockovo ladený koncert Rodiona Sun Liona s ďalšími žilinskými hudobníkmi, na ktorý je voľný vstup. 


Basgitarista Rodion Sun Lion a narodil sa v Kazachstane v meste Tselinograd v rodine umelcov. Na basgitaru hrá od 16-tich rokov. Študoval konzervatórium - trombón a tubu. Od roku 1991 žije na Ukrajine. Hral a rôznymi kapelami viacerých žánrov: jazz, etno, rock, metal, rock, experimentálna hudba, elektronická hudba. Na svojom konte má tri sólové albumy, ktoré si môžete vypočuť tu
V Žiline vystupoval viackrát sólovo aj s rôznymi projektami, napr. Tango Tempo a naposledy so skupinou Charms Kids v roku 2018. 

Projekt dramaturgicky pripravil Róbert Blaško, v rámci programu Otvorená sphéra, kedy je Sphéra bez kurátorkého vedenia jej autora Juraja Gábora a je ponechaná fantázii jeho kolegov. 

Ďakujeme za podporu