Detail události
Stroon & DevKid: Temple Timbre Embers
Dátum 21. 1. 2022
Čas 19:00
Miesto Nová synagóga Žilina

Sphéra ako dejisko nevšedného „chrámového“ projektu. Pozývame na audio-vizuálnu transformáciu nového albumu v podaní hudobného umelca Dalibora Kociana (Stroon, foto kredit: Jan Kuča) a vizuálneho umelca Jána Šicka (DevKid).

Konceptom nezvyčajného albumu Temple Timbre Embers (v preklade „Chrámové žeravé uhlíky”, album vyšiel na Deadred Records a Starcastic Records vo forme oranžového vinylu i digitálne) je chrámová hudba súčasnosti. Avšak chrámová len po stránke formy, v obsahu bez akejkoľvek náboženskej tematiky. V kompozícii a zvuku ôsmich skladieb (1. Shall We, 2. Would You, 3. May I, 4. Can’t We, 5. Should I, 6. Could You, 7. Might We, 8. Are We) je na jednej strane prítomná snaha o zachytenie a sprostredkovanie majestátnosti, veľkoleposti a hutnosti chrámovej hudby, no na druhej strane je tu zrejmé prepojenie na klubovú tanečnú elektroniku, ktorá sa pripomína „flumeovskými” syntezátormi - aj keď hudba nie je tanečná navonok, skôr pulzuje a vťahuje zažívať rytmus, pri ktorom sa človek nemusí fyzicky hýbať.

„Snažil som sa využívať zvuky ako pri kompozícii pre komorný orchester. Tomu odpovedá ich rozloženie v rámci celej nahrávky, možno si to predstaviť ako sláčikový orchester s vibrafónom. V porovnaní s mojou predchádzajúcou tvorbou používam vibrafón skôr ako farbu než ako sólový nástroj. Je tu pre mňa metaforou zvonov v chráme.”

Stroon

„Vizuálna koncepcia projektu vychádza z idey zmrazenia určitého momentu v čase. Kontemplácia či meditácia. Vizuál je založený na generovaných simuláciách pohybu ‘žeravých uhlíkov’ v čase a priestore, podliehajúcich rôznym parametrizovaným zákonitostiam. Pohyb častíc je vizualizovaný trajektóriami, ktoré tvoria priestorové štruktúry – vizualizujú priebeh pohybu v rôznych časových výsekoch. Poslucháč či divák môže rozjímať v zmrazenom časopriestore, kde je dočasné oddelené od večného, kde je každodennosť nahradená nevšednosťou, rovnako, ako sa o takýto posun snažili stavitelia chrámov. Vytrhnutie duše zo všednosti do stavu bytostnej bdelosti.ʺ

DevKid

 

Vo vstupnom je už započítaná aj prehliadka (platí iba v deň konania podujatia).    

 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Pozn. 

Podujatie realizujeme pri zachovaní aktuálnych opatrení, robíme všetko pre to, aby sme ostali bezpečným priestorom pre kultúru a umenie. Ďakujeme, že ste zodpovední voči vlastnému zdraviu aj zdraviu ostatných. 

Ďakujeme za podporu