Detail události
Tomáš Janypka vo Sphére 12.
Dátum 16. 12. 2021
do 20. 12. 2021
Čas 09:00
Miesto Nová synagóga Žilina

V decembri Tomáš vstúpi do Sphéry poslednýkrát a uzavrie tak svoju celoročnú rezidenciu, počas ktorej Sphéru a meniace sa atmosféry v nej špecificky vnímal a reagoval na ne.

V nedeľu 19.12. sa udeje vo Sphére oslava, na ktorú pozývame všetkých, ktorí Sphéru v priebehu roka “dopĺňali” - tesárov, ktorí ju stavali, umelcov aj teoretikov, skaterov a ďalších… Je to príležitosť, aby sme sa mohli stretnúť v jednom čase a niečo spolu vo Sphére zažiť. Hostiteľom udalosti, ktorý ich počas tohto roka všetkých stretol bude práve Tomáš. Tešíme sa na to!

Východiskom celoročného skúmania je pre Tomáša telo – telesnosť a limitácie, ktoré každé jedno má. Skrz tento kanál hľadá odpovede na otázky domova, váhy vecí na fyzickej aj duchovnej úrovni. Podoby a vyústenia autorovho tvorivého procesu v Synagóge sa ukazujú za chodu a na ceste - zakaždým reaguje na aktuálnu atmosféru meniacej sa podoby Sphéry.

Súčasťou Tomášovho výskumu je aj textový záznam, ktorý vzniká v spolupráci s výtvarnou a tanečnou teoretičkou Michaelou Paštekovou – písanie sa tak stáva dôležitou súčasťou procesu. Fotograficky Tomáša dokumentuje v priebehu celého roka Marek Jančúch. Tvorbou jeho kostýmu sa do tímu pridala Andrea Pojezdalová.

foto: Natália Zajačiková

Rezidenciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

Ďakujeme za podporu