Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
Dana Tomečková a Peter Jánošík krúžia okolo Sphéry
Dátum 16. 11. 2021
do 9. 1. 2022
Čas 13:00
Miesto Nová synagóga Žilina

Výstava je znovu otvorená a predlžujeme ju do 9. 1. 2022. Pretože stojí za to, aby ste ju videli. Otvorená je každý deň okrem pondelka od 13.00 do 19.00 a vstupné, ktoré zaplatíte, venujeme na Vianoce kníhkupectvu Artforum v Žiline - a pre vás v podobe zľavy na knihy. 

Dana Tomečková a Peter Jánošík krúžia okolo Sphéry je štvrtou výstavou súčasného vizuálneho umenia v rámci ročnej kurátorskej koncepcie projektu Completing the Sphere / Dopĺňanie Sphéry, ktorého autorom aj kurátorom je Juraj Gábor.

Výstava bola sprístupnená v utorok 16. novembra, ďalšia komentovaná prehliadky bola v stredu 24. 11. 2021 a potom prišiel lockdown. Počas neho sme sa rozhodli, že táto výstava nemôže skončiť len tak zatvorená, že musíme počkať, kým sa ju bude dať znovu vidieť. Najprv sme otvorili na výnimku ako kostol, neskôr už aj ako galéria, to je jedno. Dôležité je, že aspoň toľko môžeme - mať znovu otvorenú a pozvať vás.

Naše výstavy obyčajne ukončujeme tvorivou dielňou a komentovanou prehliadkou, a pokiaľ to situácia dovolí, bude tomu tak aj v posledný deň tejto výstavy 9.1. 2022 popoludní. tentokrát  sa k programu pridá aj performance Tomáša Janypku reagujúca na výstavu. V prípade, že by sa program nemohol uskutočniť s Vami naživo budeme hľadať spôsob ako Vám rozlúčenie s výstavou sprostredkovať online. Aktuálne informácie nájdete s blížiacim sa termínom tu - našom webe a fb evente.

Výstava je o cestičkách, akými môže človek uchopiť vesmír do dlane. O tom, aké následky zanechal Veľký tresk a o spôsoboch hľadania a takmer nekonečnej túžbe pochopiť svoje miesto, rolu a zmysel bytia tu.

Kurátorský text Juraja Gábora k výstave nájdete na našom blogu.

Vznik diel Dany Tomečkovej podporil formou štipendia z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Art design - spoluautorstvo na nástroji na Veľký tresk: Marián Králik.

Ďakujeme za podporu