Detail události
Tomáš Janypka vo Sphére 11.
Dátum 24. 11. 2021
do 1. 12. 2021
Čas 09:00
Miesto Nová synagóga Žilina

Tanečník, performer a choreograf Tomáš Janypka v priebehu celého roka 2021 opakovane vchádza do dialógu so Sphérou

.....

V novembri Tomáš vstúpi do novovzniknutej výstavy (jej autormi sú Dana Tomečková a Peter Jánošík), kde bude svojou špecifickou citlivosťou reagovať na ďalšiu zo situácií - atmosfér Sphéry.

Tentokrát to bude už jeho jedenásta návšteva drevenej konštrukcie a Tomáš bude reflektovať -  pozerať sa späť na to, čo už v tomto projekte od januára 2021 zažil. Bude zhutňovať už objavené v príprave na grande finále svojho pôsobenia vo Sphére.

.....

Východiskom celoročného skúmania je pre Tomáša telo – telesnosť a limitácie, ktoré každé jedno má. Skrz tento kanál hľadá odpovede na otázky domova, váhy vecí na fyzickej aj duchovnej úrovni. Podoby a vyústenia autorovho tvorivého procesu v Synagóge sa ukazujú za chodu a na ceste - zakaždým reaguje na aktuálnu atmosféru meniacej sa podoby Sphéry.

Súčasťou Tomášovho výskumu je aj textový záznam, ktorý vzniká v spolupráci s výtvarnou a tanečnou teoretičkou Michaelou Paštekovou – písanie sa tak stáva dôležitou súčasťou procesu. Fotograficky Tomáša dokumentuje v priebehu celého roka Marek Jančúch. Tvorbou jeho kostýmu sa do tímu pridala Andrea Pojezdalová.

 

Fotka: Marek Jančúch

Rezidenčný projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Ďakujeme za podporu