Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
Andrej Kurejčik: Hlasy nového Bieloruska (DERNIÉRA)
Dátum 19. 9. 2021
Čas 13:00
Miesto Nová synagóga Žilina

DERNIÉRA! Svetoznámy bieloruský režisér a scenárista Andrej Kurejčik, člen opozičného Koordinačného výboru, vytvoril nový text HLASY NOVÉHO BIELORUSKA počas tvorivej rezidencie v Novej synagóge v Žiline.

Pätnásť reálnych životných príbehov obetí bieloruského režimu. Vďaka tomuto dokumentu sa môžete dozvedieť viac o mechanizmoch a brutalite Lukašenkovho režimu cez skutočné príbehy známych tvárí revolúcie a obyčajných ľudí.

„Je to moja prvá divadelná hra, v ktorej som sa v plnej miere vzdal nielen autorského textu, ale tiež akýchkoľvek pokusov o štylizáciu alebo interpretáciu faktov. Niekedy pravda nepotrebuje nič viac len to, aby bola vyslovená. Žiadna fantázia nedokáže tak dobre a presne zachytiť skutočnosť ako tí, čo ju prežili,” hovorí Andrej Kurejčik v predslove jeho nového diela.

Premiéra sa uskutoční počas Žilinského literárneho festivalu. Dielo uvádzame v podobe umeleckej videoinštalácie vo Sphére. HLASY NOVÉHO BIELORUSKA v preklade Romany Štorkovej Maliti, s hudobou skladateľa v exile Dmitrija Friga a videoartom našej dobrovoľníčky Luny Mafo. Načítali ich herci Bábkového divadla Žilina, Mestského divadla Žilina, dobrovoľníci z Novej synagógy, predajci kníhkupectva Artforum a organizátori Žilinského literárneho festivalu.

Ďakujeme za podporu Nadácii Orange aj podpore z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia.

Ďakujeme za podporu