Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
Archa
Počet termínov : 2
Miesto Nová synagóga Žilina

Premietame o 19:00 a o 20:00.

Archa je film o dekadencii a ilúzii. Čiastočne cestopis, čiastočne filozofická meditácia. Odohráva sa v blízkej budúcnosti, v postapokalyptickom svete. Spája desivé surrealistické obrazy s bizarným mudrovaním anonymných cestujúcich na palube výletnej zaoceánskej lode na konci sveta.

Táto na hlavu postavená „dovolenka“, koncipovaná ako dokumentárny film s premysleným scenárom, prináša myšlienku, že koniec sveta už nastal.

Sphéra v Novej synagóge sa tento večer vďaka filmu americkej režisérky Lynne Siefert premení na symbolickú starobylú archu. Necháme sa pri svetle projektora unášať do temnejšej vízie budúcnosti ľudstva. Umiestnením filmu Archa dovnútra Sphéry vznikne instantná vizuálna inštalácia, ktorá posúva dielo do nového „archaického“ zážitku. Ide o vôbec prvé uvedenie tohto filmu na Slovensku.

Filmárka Lynne Siefert 
Okrem filmu Archa má na konte štyri filmy. Často filmuje na 16mm film, na ktorý natočila aj najnovší film Generácie. Ten bol uvedený v roku 2020 na Berlinále v sekcii radikálneho filmu Forum. Jej filmy sú zvyčajne uvádzané v umeleckých galériách ako vizuálne inštalácie. V tomto roku 2021 mala sólovú výstavu v Seattle Art Museum. 

Novú synagógu navštívila aj osobne v roku 2015. Prišla do Žiliny na pohreb vzdať úctu slovenskému režisérovi Aramisova (ten bol aj pri formovaní nášho občianskeho združenia Truc sphérique). Lynne Siefert hrala totiž v jeho filme Cagey Tigers (uvedenom napr. v študentskej súťažnej sekcii festivalu v Cannes v roku 2011). Teraz sa do Novej synagógy vráti virtuálne svojim autorským filmom v podobe vizuálnej inštalácie vo Sphére. 

Počet miest je limitovaný, preto odporúčame zakúpiť si lístok vopred online. 
Film trvá 33 minút. 
Filmové titulky do slovenčiny preložil Igor Šimo.

Ďakujeme za podporu