Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
Utópia v Leninovej záhrade: diskusia s novinárom Lukášom Onderčaninom
Dátum 17. 7. 2021
Čas 19:00
Miesto Nová synagóga Žilina

Spoznajte dobrodružný príbeh Čechoslovákov, ktorí vstúpili do družstva Interhelpo a spoločne sa vydali do ďalekého Kirgizska budovať socialistickú vlasť. Slovenský novinár Lukáš Onderčanin túto tému spracoval v novom dokumentárnom románe Utópia v Leninovej záhrade., ktorý práve vychádza vo vydavateľstve Absynt.
 

Tristo Slovákov a Čechov nastúpilo 29. marca 1925 na žilinskej stanici do vlaku, aby sa vydali na dlhočiznú dobrodružnú cestu do strednej Ázie. Bol medzi nimi aj Amerikou sklamaný Štefan Dubček s manželkou a so svojím štvorročným synom Alexandrom. Čo ich vyhnalo tak ďaleko? Predovšetkým viera, že v Sovietskom zväze zažijú to, čo ich doma nečakalo – úctu voči robotníkom a dostatok práce. V priebehu ďalších siedmich rokov odišlo do dnešného Biškeku viac ako tisíc ľudí z Československa, ktorí spoločne písali históriu československého družstva Interhelpo. Lukáš Onderčanin poskladal z čriepkov mnohých ľudských osudov pútavú mozaiku celej existencie československej komúny - od jej neľahkých začiatkov, cez obdobie rozkvetu, malé i väčšie vzbury ako aj jej definitívny rozklad. Je to kniha nielen o sile agitácie, ale aj o skutočnej moci nezničiteľných snov. 
https://www.absynt.sk/utopia-v-leninovej-zahrade

 

Moderuje Pavol Labuda.

 

Lukáš Onderčanin pôsobí od roku 2014 v denníku SME ako zahraničnopolitický redaktor. Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave, študoval aj na Varšavskej univerzite v Poľsku. Bol editorom internetového magazínu MONO.sk a je tiež šéfredaktorom štvrťročníka Príbehy 20. storočia, ktorý vydáva občianske združenie Post Bellum. Trikrát bol nominovaný na Novinársku cenu, nomináciu premenil na ocenenie v roku 2021, kedy sa mu podarilo získať Cenu otvorenej spoločnosti za reportáž o slobode médií v Maďarsku.

 

Vstup na podujatie je voľný.

 

Diskusia je súčasťou putovného festivalu reportážnej literatúry Reportéri v prvej línii, ktorú z verejných zdrojov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia.
 

 

Ďakujeme za podporu