Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
Tomáš Rafa: Postpravda
Dátum 23. 6. 2021
Čas 18:00
Miesto Nová synagóga Žilina

Prezentácia filmov a diskusia v kaviarni Novej synagógy s filmárom, fotografom a výtvarníkom Tomášom Rafom spojená s premiérou jeho nového projektu Postpravda.sk.


Žilinčan Tomáš Rafa nás osobne prevedie dokumentárnym archívom svojich filmov, ktoré zhromažďuje viac ako 10 rokov na youtube kanáli Rafavideoart

V rámci novej webstránky Postpravda.sk budú prvýkrát jeho videofilmy doplnené aj o videkomentáre odborníkov a autorít z rôznych oblastí. Komentáre pomáhajú uviesť diváka do kontextov, pretože autor Rafavideoart doteraz nechával svoje dokumentárne videá bez komentára. Zámerom jeho novej iniciatívy Postpravda.sk je pomôcť vytvoriť prostredie pre kritické myslenie o hraničných spoločenských témach (napr. rasizmus, xenofóbia, nacionalizmus, ...). Ide zároveň aj o edukatívny nástroj pre pedagógov, ktorý im má pomôcť pri výučbe - napr. občianskej náuky alebo etiky.

 

Tomáš Rafa je umelcom zameriavajúcim sa na aktuálne dianie. Jeho umeleckými nástrojmi sú fotoaparát a kamera. V situáciách, keď sa na niektorom mieste zhromažďujú davy ľudí, Rafa vybavený technikou nasadá do vlaku s cieľom byť pri tom. Je v neustálom pohybe – zaznamenáva, zbiera, archivuje, no i organizuje a publikuje na sieti. 


Archív jeho kontinuálneho projektu s názvom Nový nacionalizmus v srdci Európy (od roku 2009) obsahuje fotografie a videoreportáže demonštrácií, blokád a protestov. Diela Tomáša Rafu sa dotýkajú politických udalostí, vyvolávajúcich verejnú diskusiu, na ktorej sa autor sám zúčastňuje – ako umelec aj aktivista. Etika zohráva v jeho tvorbe rovnakú úlohu ako estetika.” 
(Lenka Kukurová, kunsthallebratislava.sk)


Keď v roku 2011 vyhral Cenu Oskára Čepana pre mladého umelca, mnohí krútili hlavami. Porotu zaujal sériou videí, ktorými mapoval – ako to sám nazval – nový nacionalizmus v srdci Európy. V tom čase však ešte málokto považoval túto tému za dôležitejšiu než hocijaké iné, hoci on sa jej pomerne intenzívne venoval už tri roky. Jeho videá boli znepokojujúce, ale akoby to vtedy nebolo to pravé „umenie“. Boli to dokumenty, do ktorých autor nijako nezasahoval komentárom ani bezprostrednou konfrontáciou na mieste, a tento postoj si zachováva do dnes.“ (Jana Močková, Denník N)


Tomáš Rafa (1979, Žilina) je absolventom Akadémie umení v Banskej Bystrici, Akadémie krásnych umení vo Varšave a laureátom Ceny Oskára Čepana 2011, ocenený Slovak Press Photo, Czech Press Photo. Vo Varšave pôsobí ako pedagóg. 

Od roku 2009 dokumentuje rastúci nacionalismus a neofašizmus na Slovernsku a strednej Európe. Maľovaním na takzvané „športové múry“, ktorými niektorí starostovia izolovali rómske getá na východnom Slovensku, upozorňoval na problém segregácie. Od roku 2015 mapoval utečeneckú krízu. Jeho diela boli prezentované napr. na pražskom a berlínskom Bienále aj v newyorskej galérii MoMA PS1. 

V roku 2021 vytvoril zo svojho archívu celovečerný film Utečenci sú tu vítaní. Premiéru mal na festivale v Jihlave a teraz je dostupný aj online . Nie je to tradičný dokument, ale silné, vťahujúce, emóciami nabité momentky, ktoré autor zámerne ponechal bez komentára. 

Linky na videá Tomáša Rafu

your-art.sk

artaktivista.sk 

RafaVideoart


Prezentáciu organizujeme v spolupráci so Združením Art Aktivista.

Vstupné je dobrovoľné, venujeme ho na podporu Združenia Art Aktivista. Podpornú vstupenku si môžete zakúpiť tu

Ďakujeme za podporu