Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
Čierne na bielom s Jiřím Příhodom: Za sochou a pred architektúrou alebo Miesto, kde môžeš prečkať svoju Potopu
Dátum 29. 4. 2021
Čas 18:00
Miesto Nová synagóga Žilina

Online diskusia na www.facebook.com/novasynagoga. Ak sa chcete pripojiť aktívne, prihláste sa na Zoom meeting ID 935 6116 5870.

 

Čierne na bielom je diskusný a prezentačný večer, v ktorom umelkyňa Pavlína Fichta Čierna predstavuje zaujímavých hostí z oblasti vedy, výskumu a umenia v spojení so širšími sociálnymi a spoločenskými otázkami. V treťom tohtoročnom online vydaní vám chceme predstaviť umelca – sochára, dizajnéra a architekta Jiřího Příhodu, autora monumentálnych objektov s prekvapivým priestorovým riešením.  

 

Dozviete sa, čo to znamená, ak je priestor základným vyjadrovacím prostriedkom. Budeme vidieť odtlačok vodnej hladiny v extrudovanom polystyréne a pozorovať, ako vnútorný povrch objektov plynulo prechádza na povrch vonkajší. Môžeme skúmať, kde sú hranice funkčnosti architektúry a nefunkčnosti umenia.  A nakoniec nám autor vysvetlí, ako sa podarilo na pražskej Rustonce vybudovať “príbytok pre Mars”.

 

Jiří Příhoda (1966) je absolventom pražskej Akadémie výtvarných umení (1990 – 1996), kde v rokoch 2005 – 2015 zaujal miesto pedagóga v Ateliéri intermediálnej tvorby II.  Svoju kariéru začínal na začiatku 90. rokov ako sochár, ktorý ihneď zaujal svojimi terénnymi intervenciami, manipuláciami filmového obrazu či technicky náročnými objektami pre galerijný priestor. Získal viaceré ocenenia, v roku 1997 sa stal laureátom Ceny Jindřicha Chalupeckého, v roku 2005 získal čestné uznanie Grand prix obce architektov za výtvarné dielo v architektúre. Vo svojej umeleckej práci sa pohybuje na rozhraní umeleckého objektu a architektúry a jeho monumentálne diela často využívajú nové technológie a priemyselné materiály. Východiskové tvary a funkcie jeho objektov spoluvytvárajú futuristickú atmosféru s osobitým autorským rukopisom. Dlhodobo spolupracoval s Národnou galériou v Prahe ako architekt výstav a grafický dizajnér. O jeho sedemmetrovom interaktívnom module, ktorý konfrontuje život na Marse a na Zemi a je  trvale umiestnený vo verejnom priestore (Praha 8), nakrútila režisérka Bibiana Beňová dokument, kde sleduje náročnú realizáciu, posuny i kompromisy, ktoré prináša stret umeleckého objektu so živým verejným priestorom. 

Jiří Příhoda v súčasnosti pôsobí striedavo v Čechách a v americkom Austine (Texas), no svoje “cely, príbytky a miesta” buduje v spolupráci s (nielen) umeleckými inštitúciami po celom svete. 

Ďakujeme za podporu