Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
Tomáš Janypka vo Sphére 6.
Dátum 8. 4. 2021
do 13. 4. 2021
Čas 09:00
Miesto Nová synagóga Žilina

celoročný rezidenčný projekt – performance 

dobrovoľným vstupným nás môžete podporiť na tootoot.fm, ďakujeme! 

 

Vysielanie atmosferických správ z Novej synagógy  

"Ak by mohli prísť do synagógy ľudia už v apríli, asi by som sa zameral na ten výbuch jari okolo nás... Predpokladám ale, že ešte budem v priestore sám a mám skôr chuť sa zaoberať atmosférami - premenlivými a prchavými vnemami - či už v ľudskej situácii alebo v pozorovaní prírodných pohybov. Aký bude dnes deň? Pred-cítenie toho, čo môže prísť. Weather forecast and situation forecast. Rád by som sa ponoril.”

Tanečník, performer a choreograf Tomáš Janypka aj v apríli vstupuje do dialógu so Sphérou. Východiskom je pre Tomáša telo – telesnosť a limitácie, ktoré každé jedno má. Skrz tento kanál hľadá odpovede na otázky domova, váhy vecí na fyzickej aj duchovnej úrovni a ďalej na otázky nášho telesného vzťahu k nim. Podoby a vyústenia autorovho tvorivého procesu v synagóge sa ukazujú za chodu a na ceste.

Súčasťou výskumu je aj textový záznam, ktorý vzniká v spolupráci s výtvarnou a tanečnou teoretičkou Michaelou Paštekovou – písanie sa tak stáva dôležitou súčasťou procesu. Fotograficky Tomáša dokumentuje v priebehu celého roka Marek Jančúch. Tvorbou jeho kostýmu sa do tímu pridala Andrea Pojezdálová.

Tomáš Janypka v prvom polroku 2021 pracuje v rámci Sphéry na projekte s názvom 

Greyscape of solitude comes to the Sphere. 

Tento projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Ďakujeme za podporu