Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% 



ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
Tomáš Janypka vo Sphére 5.
Dátum 24. 3. 2021
do 31. 3. 2021
Čas 10:00
Miesto Nová synagóga Žilina

celoročný rezidenčný projekt - performance

Východiskom piateho tvorivého vstupu Tomáša Janypku je opät telo tanečníka v dialógu s priestorom Sphéry. Tentokrát bude reflektovať otvárajúcu výstavu Mary Duras a Vlada Havrillu. Intervenovať s ňou bude štúdiou pomalosti - tá sa bude ukazovať v živosti sochy, statickosti tela, meditácii v pohybe a prostredníctvom korytnačky.

Tomáš sa v rámci svojho celoročného skúmania vo Sphére zaoberá telesnosťou a limitmi, ktoré každé jedno telo má. Skrz tento kanál hľadá odpovede na otázky domova, váhy vecí na fyzickej aj duchovnej úrovni a ďalej na otázky nášho telesného vzťahu k nim. Pokračuje tak aj v marci vo výskume, ktorého podoby a vyústenia sa ukazujú za chodu a na ceste.

Prekračujúcou líniou tohto projektu je jeho roztiahnutie sa medzi oblasti tanečného umenia, performance art, vizuálneho umenia a architektúry. Súčasťou výskumu je aj textový záznam, ktorý vzniká v spolupráci s výtvarnou a tanečnou teoretičkou Michaelou Paštekovou – písanie sa tak stáva dôležitou súčasťou procesu. Fotograficky Tomáša dokumentuje v priebehu celého roka Marek Jančúch. Tvorbou jeho kostýmu sa vo februári do tímu pridala Andrea Pojezdálová.

Tomáš Janypka v prvom polroku 2021 pracuje v rámci Sphéry na projekte s názvom Greyscape of solitude comes to the Sphere. Tento projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Ďakujeme za podporu