Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
Ozvuk Sphéry: Lucie Páchová (6. 2. - 27. 2. 2021)
Dátum 6. 2. 2021
do 27. 2. 2021
Čas 00:00
Miesto Nová synagóga Žilina

Lucia je vokálna improvizátorka, skladateľka, performerka a zvuková umelkyňa. Svoje experimentálne hlasové techniky prehlbuje počas opakovaných pracovných pobytov v Tanzánii, Keni, Ugande či Indii. Jej umelecká prax je postavená na spolužití v komunite, načúvaní a vzájomnom učení. Vo svojich improvizáciách vytvára nový univerzálny jazyk, v ktorom však môžeme rozoznať jednotlivé geografické a kultúrne špecifiká. Hudba a hlas sa tak stávajú zrozumiteľným jazykom, pomocou ktorého tlmočí svoje nadobudnuté skúsenosti zo života za hranicami západnej kultúry. Vydavateľstvo Mappa editions ju pozvalo ako prvú rezidentku, ktorá zabýva a následne preskúma zvukové prostredie Sphéry.

Sphéra je ďalšou zastávkou na Luciinej zvukovej ceste. Otázky ostávajú rovnaké. Ako nadviazať kontakt so Sphérou? Ako sa stať jej súčasťou a pritom ju čo najmenej kolonizovať? Ako reagovať na jej ozvuk a ako do nej vtesnať čo najviac hlasov?

Lucie Páchová (1988) vo svojich multimediálnych projektoch kombinuje hlasové taktiky, performance, kompozičnú tvorbu, tanec a terénne nahrávky. Multimediálnu kompozíciu študovala na JAMU v Brne a indickú hudbu na Codarts Academy v Rotterdame. Svoje cesty po indickom subkontinente zachytila na albume ToTribes. Ide o interpretáciu tancov a piesní v pôvodných jazykoch, na ktoré nadväzujú terénne nahrávky z indického štátu Urísa. Medzi jej najnovšie projekty patrí trio Love_Me, v ktorom hrá spolu s Ivanom Palackým a Michaelou Antalovou. S Antalovou každoročne organizuje medzinárodný letný tábor Zlethno, v ktorom spoločne stierajú hranice medzi folklórnou a improvizovanou hudbu.

http://luciepachova.cz

https://www.radiocustica.cz/lucie-pachova-voissage-8413613

https://talaqpototribe.bandcamp.com/album/totribes

 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

Ďakujeme za podporu