Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME

VIAC INFO

Detail události
Výstavy - Čierne diery a Dobrosaurus
Dátum 8. 9. 2020
do 21. 9. 2020
Čas 13:00
Miesto Nová synagóga Žilina

Dve výstavy 8. - 20. 9. 2020 v Novej synagóge
utorok – nedeľa 13.00 – 19.00 (okrem 17. 9. 2020)

Čierne diery: 209+ grafík
Šesť rokov cestujú za storočnými továrňami, chátrajúcimi pamiatkami a dokumentujú miesta, ktoré už ďalšie generácie neuvidia. Hovoria si Čierne diery a snažia sa nadchnúť ľudí pre zabudnutú históriu Slovenska. Okrem písania kníh je súčasťou ich aktivít aj tvorba nového mýtu stratených miest, zachytenie pamiatok na autorských grafikách. Sú dielom náhody, produktom japonskej risografickej tlačiarne, ktorá je sama o sebe slepou uličkou tlačových technológií. Zo žiarivých ryžových a sójových farieb vznikajú nové zobrazenia schátraného dedičstva. S tlačovými chybami, ktoré sú zaujímavosťou diela. Do tvorby limitovaných edícií sa dosiaľ zapojilo desiatky autoriek a autorov z prostredia slovenskej ilustrácie, grafického dizajnu, výtvarného umenia a architektúry. S vybočeniami aj
k iným podceňovaným stavbám než sú priemyselné pamiatky. Z voľnočasovej aktivity sa stal nečakaný zberateľský fenomén. Z fenoménu konkrétna pomoc na oživenie pamiatok. Všetkých 209 a možno aj 210 grafík nájdete dva týždne na balkónoch Synagógy.
www.ciernediery.sk

Martin Smatana: Dobrosaurus
Dobré skutky ilustrátora a autora animovaných filmov, ktorý ich nekreslí, ale vyrába už niekoľko mesiacov na rezidencii v Synagóge z odpadových textilných materiálov. "Človek, ktorý je odkázaný len na správy z médií postupne nadobúda pocit, že svet sa rúti do záhuby a nič nie je také, ako kedysi. V skutočnosti sa však na svete každý deň udeje aj veľa pozitívnych vecí. Rozhodol som sa preto každý týždeň vybrať jednu dobrú správu zo sveta a vyrobiť k nej veselú ilustráciu. Nebudú to však iba dobré správy globálnych rozmerov, kedy krajina znížila produkciu plastov o 15%, alebo sa zvýšila informovanosť a vzdelanosť obvateľov. Môžu to byť aj malé, povzbudzujúce a úsmevné gestá, napríklad ako keď muž v Japonsku strávil dva roky sadením tisícov kvetov, aby sa jeho slepá žena mohla nadýchať ich vône. Alebo ako sa 85-ročná babka priznala vnukovi, že nikdy nevidela hory. Odvtedy spoločne precestovali 40 000 km cez 38 štátov a navštívili 29 národných parkov. Alebo ako požiarnici rozptýlili preľaknuté dievčatko po autonehode tým, že si od nej nechali nalakovať nechty.” Martin urobil počas koronarezidencie aj z textílií aj animovaný spot pre Bienále ilustrácií Bratislava, aj ten nájdete na výstave.
www.martinsmatana.com

Výstavy uvádzame v rámci Žilinského literárneho festivalu 2020. 

Vstupné 3,00€ / študenti a seniori dobrovoľné, online kartou na tootoot.fm alebo na mieste v hotovosti.

Ďakujeme za podporu