Žilinský literárny festival 2018 – Krajina

 

Vyvrcholenie 15. ročníka literárneho týždňa s podtitulom Krajina organizujeme v spolupráci s kníhkupectom Artforum, Nadáciou Polis a vydavateľstvom Absynt.

piatok – sobota 5. a 6. 10. 2018
celý program na www.zlf.sk

“Do akej krajiny sme sa narodili?
Akú krajinu zanechávame nasledovníkom?”

V piatok začneme súťažou študentov žilinských gymnázií pripravenou v spolupráci s vydavateľstvom Absynt. Poobede príde skvelý fotograf Alan Hyža s novou knihou fotografií Krajiny, diskutovať s ním bude Janko Ničík z Artfora. Ďalšia diskusia bude s Martinom M. Šimečkom o jeho knihe Medzi Slovákmi a Martinom Benikovským ako moderátorom a podvečer nám predstaví svoju knihu Slon na Zemplíne novinár a fotograf Andrej Bán. Piatkový večer zakončíme koncertnou podobou nedokončeného muzikálu Deža Ursínyho a Jara Filipa Peter a Lucia v podaní Doroty Nvotovej, Jakuba Ursinyho a skupiny Talent Transport. Po otcoch nezdedili Jakub a Dorota len muzikantský talent, ale aj magnetofónovú pásku a na nej sedemnásť skladieb inšpirovaných slávnym románom Romaina Rollanda, autorkou libreta je Alta Vášová, texty piesní zložil Ján Štrasser. Nedávno na festivale Konvergencie v Bratislave pokrstili CD, ktoré donesú aj do Žiliny. Lístky na ich koncert v predpredaji už kúpite na tootoot.fm.

Sobotu začne už doobeda Malý knižný trh, na ktorý prídu aj niektorí vydavatelia a kníhkupci so svojimi novinkami, literárna hra Veľká knižná naháňačka a komiksový workshop pre deti od Edudramy – Kam sa stratil Cyril? Na obed nás čakajú cestovatelia z Lady svetom, poobede spoznáme noblesnú krajinu spisovateľa Pavla Vilikovského, s ktorým bude diskutovať Katarína Labudová. Prídu aj tri skvelé prekladateľky z maďarčiny Renáta Deáková, Gabriela Magová a Lucia Satinská a po nich filozof Jaroslav Peregrin, s ktorým bude hovoriť Pavol Labuda. Stretneme sa a budeme diskutovať s doteraz neznámym víťazo literárnej súťaže Anasoft Litera, jeho meno sa dozvieme až pred festivalom. Sobotný večer zakončíme Atlasom spomienok na tragicky zosnulého Petra Krištúfka s jeho priateľmi Viktorom Suchým, Dadom Nagyom a Petrom Uličným a koncertom jazzového Anton Jaro Trio.

Súčasťou festivalu bude aj malá putovná výstava ilustrácií slávneho Miroslava Šaška – Svet podľa Šaška, ktorá bude u nás k videniu od stredy 3. 10. do nedele 7. 10. 2018.

Ďalšie akcie, ktoré záverečnému víkendu v Synagóge predchádzajú, sa konajú v Nadácii Polis, kníhkupectve Artoforum a na ďalších miestach, celý program nájdete na zlf.sk.

Namiesto afterparty budeme pokračovať v nedeľu 7. 10. 2018 s filozofom s Jaroslavom Peregrinom počas výletu k Zrakovej pyramíde v Súľove.