Naša verejná zbierka na rekonštrukciu Novej synagógy na kultúrne centrum je naozaj vo finále (a rekonštrukcia už tiež čoskoro) a všetci, ktorí ste nám pomohli, ste nesmrteľní! Po dvoch týždňoch kontrolovania a opráv sú všetky mená na www.novasynagoga.sk/nesmrtelni a nahrávame nesmrteľnú skladbu. Zoznam nesmrteľných je uzavretý a je v ňom viac než 2800 mien. Ďakujeme!

Všetky mená darcov budú spievané už čoskoro v hudobnej skladbe od skladateľa Mareka Piačeka, nahrávame v sobotu 21. 1. 2017. Okrem nahrávky, ktorá bude navždy znieť v múroch (stačí priložiť ucho k stene) a vyjde aj na vinylovej platni, pripravujeme aj živý koncert na otvorení kultúrneho centra v Novej synagóge. Či to bude v apríli, máji alebo júni 2017, ešte nevieme, závisí to najmä od toho, ako stihneme dokončiť zostávajúce práce na obnove pamiatky. Makáme na tom a ešte raz obrovská vďaka za podporu.

Nová synagóga Žilina 2016

Počúvanie nesmrteľnej skladby

Mediálni partneri kampane Kúpte si nesmrteľnosť

 

 

Sme vo finále. Začalo to verejnou zbierkou a skončilo to verejnou zbierkou. Nesmrteľnou zbierkou.

Na začiatku bola špičková medzivojnová architektúra Novej synagógy a potreba ju zachrániť. Vtedy sa nenašli peniaze v meste ani v štáte, vraj by to stálo milióny. A tak sme prišli my, malé občianske združenie zo Stanice Žilina-Záriečie, a pustili sa do toho. S cieľom zvládnuť to za jeden milión, ktorý postupne zbierame – začali sme verejnou zbierkou, prišli prvé dary, 2% z daní, postupne sa pridávali sponzori, granty, výrazne nakoniec prispelo aj ministerstvo kultúry aj Mesto Žilina, ale takmer polovicu nakoniec zafinancovali tzv. nórske granty. Bolo to by oveľa drahšie ako milión, ale veľa roboty spravili dobrovoľníci.

Neuveriteľné je realitou, sme pár mesiacov od dokončenia. Je za nami 6 rokov práce, doposiaľ sme získali a investovali už takmer milión eur. Vyviezli sme vyše tisíc ton sutiny, spravili pamiatkové výskumy, našli 60 rokov stratené originálne Behrensove výkresy. Podarilo sa nové kúrenie, podlahy, balkón, zreštaurovali sme kupolu, vymenili strechu, dokončili vonkajšiu fasádu a zreštaurovali omietky v interéri. Získali sme prvé ocenenia (architektonická Cena Bauwelt v Nemecku alebo Cena Nadácie Orange za komunitný rozvoj). Na stavenisku sa v rámci tzv. pootvorení uskutočnili desiatky akcií – výstav, koncertov, festivalov a ďalších, na ktorých bolo spolu viac než 20-tisíc ľudí.

Sme vo finále. Chýba posledný kúsok a tak, ako sme vďaka vašim darom začali, to aj končíme – vďaka vašim darom do verejnej zbierky Kúpte si nesmrteľnosť. V nej sme sľúbili každému darcovi, že jeho meno sa stane súčasťou nesmrteľného umeleckého diela, ktoré zostane navždy v Synagóge. Je ním hudobná kompozícia skladateľa Mareka Piačeka, ktorá obsahuje všetky mená darcov rekonštrukcie – konkrétnych ľudí, ktorých je viac než 2800. Zaznie na otvorení, vyjde na vinylovej platni (ktorú si môžete kúpiť aj domov) a vďaka špeciálnej zvukovej inštalácii bude znieť v stenách Synagógy. Budete si ju teda môcť prísť hocikedy vypočuť, stačí priložiť ucho k stene.

Nesmrteľnú zvukovú inštaláciu aktuálne nahrávame a jej živým koncertom na v apríli-máji alebo júni 2017 otvoríme dvere tejto unikátnej architektonickej pamiatky pre verejnosť. Dokončíme 6-ročné dobrodružstvo na stavbe, ktorá nás stála veľa síl, a odštartujeme skutočné dobrodružstvo, kvôli ktorému sme ju stavali.

Sme vo finále a ďakujeme, že ste v ňom s nami.