Stano Filko: Moja filozofia 5. 4. 3. D., 1968

Kúpte si nesmrteľnosť

zlava-pre-nesmrtelnych

 

 

.

Prispejte naposledy na dokončenie rekonštrukcie Novej synagógy v Žiline na galériu a kultúrne centrum (ideme do finále!) a stanete sa súčasťou nesmrteľného umeleckého diela.

Vaše meno sa objaví v hudobnej skladbe od skladateľa Mareka Piačeka, ktorá zaznie na otvorení, vyjde na vinylovej platni, ale hlavne bude naveky znieť v múroch synagógy, stačí priložiť ucho k stene.

Nová synagóga Žilina 2016

Počúvanie nesmrteľnej skladby

Mediálni partneri kampane Kúpte si nesmrteľnosť

 

Ideme do finále. Začalo to verejnou zbierkou a skončí to verejnou zbierkou. Nesmrteľnou zbierkou.

Na začiatku bola špičková medzivojnová architektúra Novej synagógy a potreba ju zachrániť. Vtedy sa nenašli peniaze v meste ani v štáte, vraj by to stálo milióny. A tak sme prišli my, malé občianske združenie zo Stanice Žilina-Záriečie, a pustili sa do toho. S cieľom zvládnuť to za jeden milión, ktorý postupne zbierame – začali sme verejnou zbierkou, prišli prvé dary, 2% z daní, postupne sa pridávali sponzori, granty, výrazne nakoniec prispelo aj ministerstvo kultúry aj Mesto Žilina, ale takmer polovicu nakoniec zafinancovali tzv. nórske granty. Bolo to by oveľa drahšie ako milión, ale veľa roboty spravili dobrovoľníci.

A neuveriteľné sa stáva realitou, sme pár mesiacov od dokončenia. Je za nami 6 rokov práce, doposiaľ sme získali a investovali viac ako 800-tisíc eur. Vyviezli sme vyše tisíc ton sutiny, spravili pamiatkové výskumy, našli 60 rokov stratené originálne Behrensove výkresy. Podarilo sa nové kúrenie, podlahy, balkón, zreštaurovali sme kupolu, vymenili strechu, dokončili vonkajšiu fasádu a zreštaurovali omietky v interéri. Získali sme prvé ocenenia (architektonická Cena Bauwelt v Nemecku alebo Cena Nadácie Orange za komunitný rozvoj). Na stavenisku sa v rámci tzv. pootvorení uskutočnili desiatky akcií – výstav, koncertov, festivalov a ďalších, na ktorých bolo spolu viac než 20-tisíc ľudí.

Ideme teda do finále. Chýba posledný kúsok a tak, ako sme vďaka vašim darom začali, to aj dokončíme – verejnou zbierkou Kúpte si nesmrteľnosť. V nej sme sľúbili každému darcovi, že jeho meno sa stane súčasťou nesmrteľného umeleckého diela, ktoré zostane navždy v Synagóge. Bude ním hudobná kompozícia skladateľa Mareka Piačeka, ktorá bude obsahovať všetky mená darcov rekonštrukcie. Zaznie na otvorení, vyjde na vinylovej platni (ktorú dostanete domov) a vďaka špeciálnej zvukovej inštalácii bude znieť v stenách Synagógy. Budete si ju teda môcť prísť hocikedy vypočuť, stačí priložiť ucho k stene.

Nesmrteľnou zvukovou inštaláciou a koncertom na jar 2017 otvoríme dvere tejto unikátnej architektonickej pamiatky pre verejnosť. Dokončíme 6-ročné dobrodružstvo na stavbe, ktorá nás stála veľa síl, a odštartujeme skutočné dobrodružstvo, kvôli ktorému sme ju stavali.

Máme už vyše dvetisíc mien ľudí, ktorí spolu doteraz prispeli do zbierky viac než 100-tisícmi eurami. Ideme do finále, nechýba nám veľa, ale stále nám chýba dosť. A tak budeme radi, ak budete pritom aj teraz a pomôžete nám. Ďakujeme!