Vrba Wetzler Memorial / júl 2020 bez pochodu

21. 6. 2020 – Milí pochoďáci,
minulý týden jsme oznámili, že oba pochody se uskuteční, ale vzápětí se zkomplikovala situace v Polsku. Zaznamenali tam nový vysoký výskyt infekce v Slezském vojvodství, což je přesně ta oblast, kterou pochod prochází. Čekali jsme a doufali jsme do poslední chvíle, že se situace zlepší, ale dnes jsme se rozhodli, že červencový pochod letos rušíme. Riziko nakažení a dalšího šíření viru mezi účastníky pochodu považujeme za příliš vysoké. Mimochodem, v současné době platí pro turisty vracející se odtamtud do ČR povinnost karantény, takže minimálně čeští občané by měli problém. Věřím, že to přijmete s pochopením. Protože pohyb po Slovensku a mezi Slovenskem a Českem je v tuto chvíli bez omezení, rádi bychom uspořádali aspoň krátký náhradní program v sobotu 18. 7. v Žilině. Sešli bychom se odpoledne, navštívili bývalý starobinec, kde byla zpráva Vrby a Wetzlera sepsána, a pak strávili společný večer v synagoze. Plánujeme promítnout některé dnes už historické dokumenty z předchozích pochodů a pozvat na besedu ředitele muzea holocaustu v Seredi Martina Korčoka. 
Tým ICEJ

stretnutie namiesto zrušeného júlového pešieho pochodu po stopách hrdinov
sobota 18. 7. 2020, 16.00 – 20.00

Kvôli pokračujúcej koronakríze v poľskom Sliezsku, kadiaľ trasa pochodu Vrba Wetzler Memorial prechádza, sa rozhodli organizátori z ICEJ jeho júlový termín zrušiť (augustový zostáva v pláne). Pozývajú ale na pôvodne plánovaný záverečný podvečer do Žiliny. Stretnutie začne poobede v bývalom židovskom starobinci na Hollého ulici, kde v pivnici Vrba s Wetzlerom spísali po úteku svoju správu. Následne sa neformálny program presunie do kaviarne Novej synagógy, kde premietneme krátke dokumenty z minulých ročníkov VWM a bude diskusia s riaditeľom Múzea holokaustu v Seredi Martinom Korčokom. Záujem o účasť prosím nahláste organizátorom emailom na icej@ecn.cz.

Vrba Wetzler Memorial je spoločné dielo širokej komunity aktívnych občanov inšpirované víziou Fedora Gála. Pochod ľudí, ktorí myslia, cítia a nechcú byť len pasívnymi svedkami. Stotridsať kilometrov pešo z Auschwitzu do Žiliny po stopách po stopách slávneho úteku Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera, týždeň fyzického nasadenia, spoločných diskusií aj osamelých meditácií. Vrbov a Wetzlerov útek z koncentračného tábora a správa, ktorú následne spísali v Žiline, majú v dejinách zásadný význam. Pochod je živým pamätníkom venovaný dvom hrdinom, ktorí riskovali životy, aby sa pokúsili zachrániť tisíce Židov pred istou smrťou.
www.vrbawetzler.eu