Šimon Chovan: Human Allergic / výstup z rezidencie

Šimon Chovan je študent VŠVU, umelec a dizajnér. Zaujímajú ho rôzne situácie a fenomény, v ktorých figurujú technológie, veci a ľudia. Tieto dynamické vzťahy reflektuje pomocou priestorových mediálnych rozhraní. V procese balansuje medzi objavovaním a konštruovaním. Výstava je výstupom z jeho júlovej rezidencie v Novej synagóge.

výstava – výsledok rezidenčného pobytu
vernisáž vo štvrtok 26. 7. 2018 o 19.30 v rámci festivalu Kiosk 1
výstava potrvá do soboty 15. 9. 2018
otvorená od stredy do nedele v čase 13.00 – 19.00
vstupné je dobrovoľné

Z plastových trubiek, káblov, spojov a iných objavov zo svojich obľúbených veľkoobchodov so stavebninami a inštalatérskymi potrebami vytvára Šimon Chovan oživnuté monštrá, ktoré detekujú ľudskú prítomnosť a reagujú na ňu sériou alergických reakcií alebo ignoráciou. Neurotické objekty však zároveň bez prestania poukazujú na vlastnú krehkosť. Sú zástupným artefaktom hypersofistikovaných technológií, ktoré si nevieme poriadne predstaviť, ale ktoré sú zdrojom súčasného znepokojenia. „Budujeme veci, ktoré už dávno nie sú len smart, ale aj inteligentné. Na to, aby sme porozumeli situáciám či bežným produktom, budujeme ďalšie zložité veci. To všetko za sprievodu apokalyptického čerpania zemských aj živých zdrojov.“

Jedným z prejavov našej narastajúcej závislosti na technológiách je strach z ich nepredvídateľných reakcií, z toho, že nad nami získajú kontrolu. Podozrenie, že už sa to deje, sa stalo súčasťou našej každodennosti, keď algoritmy poznajú naše správanie, predvídajú naše preferencie a ovplyvňujú naše rozhodnutia. Šimon Chovan pracuje s týmto čiastočne iracionálnym strachom z autonómie vecí v oveľa priamejšom, hororovejšom zmysle. Zároveň sa v kontexte výstavného priestoru pýta, či je veciam a hmote vôbec príjemné to, že sa nimi zaoberáme.

V tomto zmysle sa Šimonove antény, stojany a konštrukcie približujú kultovým magickým objektom, či akýmsi DIY totemom, ktoré ale zároveň vypovedajú o neprístupnosti vecí a ich práve na rezistenciu voči nám.

Txt: Ivana Rumanová

 

Ďalšie fotky Orši Varga z dielne, v ktorej tvoril Šimon Chovan počas júlovej rezidencie v Novej synagóge na južnom balkóne svoje “alergické” objekty a ktorá zostala ako súčasť jeho výstavy, nájdete vo fotoalbume na www.flickr.com/novasynagoga.