Proti moci / František Čuňas Stárek a Masha Gessen

 

K tridsiatemu výročiu 17. novembra 1989 sa stretneme u nás 18. novembra 2019, pozývame na oslavu! A najmä na stretnutie a diskusiu so vzácnymi hosťami.

pondelok 18. 11. 2019, prednášky a diskusie:
16.00 novinárka Masha Gessen bude hovoriť s Martinom M. Šimečkom o vzdorovaní v Rusku aj v USA
18.00 disident František Čuňas Stárek sa vráti s Fedorom Blaščákom na undergroundovú scénu v Československu
vstupné je dobrovoľné (odporúčané 4,00€)

Tradícia a budúcnosť vzdoru
/ Masha Gessen s Martinom M. Šimečkom
Naše plánované stretnutie sa vďaka Stredoeurópskemu fóru rozšírilo o debatu Martina M. Šimečku s Mashou Gessen, rusko-americkou novinárkou, spisovateľkou a aktivistkou. Prednáša na Amherst College, je kmeňovou komentátorkou New Yorkera, žije v New Yorku. Píše o Rusku, o autokracii, o právach sexuálnych menšín, o Vladimirovi Putinovi a Donaldovi Trumpovi. Ale venovala a venuje sa aj vedeckým témam – liečbe AIDS, lekárskej genetike a matematike. Jej texty nájdete aj v New York Times, Washington Post či v New York Review of Books. Patrí k najoceňovanejším autorkám v Spojených štátoch. Roku 2017 získala prestížnu National Book Award za knihu The Future Is History: How Totalitarianism Reclaimed Russia (Budúcnosť je história. Ako totalitarizmus získal späť Rusko), ktorá je v Rusku zakázaná. Slávnou sa stala bestsellerom Muž bez tváre: jedinečný vzostup Vladimira Putina, ktorý vyšiel v dvadsiatich jazykoch – aj v českom preklade.
Narodila sa v Moskve, ako dieťa odišla s rodičmi do Spojených štátov, ale ako dospelá sa vrátila späť do Ruska, a pôsobila tam ako novinárka. Stala sa šéfredaktorou najstaršieho ruského populárno-vedeckého časopisu Vokrug Sveta – keď odmietla vyslať redaktora, ktorý mal spísať reportáž o Vladimirovi Putinovi, ako plachtí vzduchom so sibírskymi žeriavmi v rámci konferencie Ruskej geografickej spoločnosti, trvala na tom, že ide o parazitovanie na environmentálnych témach, a vzápätí ju odvolali. Na chvíľu sa stala sa šéfredaktorou ruského vysielania Radio Free Europe / Radio Liberty. O rok neskôr sa vrátila do Spojených štátov, keď začalo byť reálne, že by jej ruské úrady mohli odobrať adoptované deti, ktoré vychovávala spoločne s partnerkou.
Diskusiu s Mashou Gessen príde osobne (nielen) tlmočiť organizátorka Stredoeurópskeho fóra Marta Šimečková.

Príbeh československého undergroundu
/ František Čuňas Stárek s Fedorom Blaščákom
Legenda československého undergroundu František Čuňas Stárek prichádza s interaktívnou prednáškou spojenou s videoukážkami dobových udalostí v undergrounde. Jedinečná príležitosť stretnúť sa s disidentom, ktorý “vie všetko”, ktorý bol za svoje aktivity pred rokom 1989 viackrát odsúdený a aj 17. november 1989 “presedel” v base. Neskôr pracoval v tajných službách demokratického štátu a dnes je historikom v Ústave pre studium totalitních režimu v Prahe.
Uvidíte amatérske práce „máničiek“, poloprofesionálne cvičenia študentov FAMU, aj profesionálne dokumenty. Súčasťou sú úryvky z inštruktážnych filmov ŠtB, či propagandistických relácií Československej televízie. Všetky tieto filmy majú svoje vlastné veľké i malé príbehy, ktoré ilustrujú historické udalosti odohrávajúce sa počas komunistického režimu v čase normalizácie.
Moderátorom následnej diskusie bude filozof Fedor Blaščák.

Masha Gessen

František Čuňas Stárek