Nora Jongen (NL): Saiklik

 

Holandská dizajnérka Nora Jongen nedávno ukončila štúdium na Design Academy v Eindhovene v odbore „Public Private“ (Verejné a súkromné). Toto bakalárske štúdium kombinuje praktické skúmanie materiálov s koncepčným dizajnérskym uvažovaním o verejnom priestore, lokalite, zvykoch a kultúre. Po školských rokoch strávených na Montessori a waldorfskej škole ju zaujíma, ako systém vzdelávania ovplyvňuje ľudí a spoločnosť. Dva mesiace stráci v Žiline na rezidenčnom pobyte v našom programe Sngg studio.

umelecká rezidencia / Sngg studio
10. 1. – 6. 3. 2020

prezentácia / Open Sngg studio
štvrtok 13. 2. 2020, 18.00
Prostredníctvom prednášky a interaktívnej inštalácie štyroch objektov vám Nora Jongen umožní nahliadnuť na rytmus menštruačného cyklu. Inštalácia je hravou vizualizáciou pre porozumenie hormonálnym zmenám, ktorými ženské telo každý mesiac prechádza a môže byť zaujímavou pre každého, kto (ne)menštruuje. Popri tom ako Nora denne skúma a výtvarne zaznamenáva zmeny vlastného prežívania, vizualizuje tiež biologický proces menštruačného cyklu – hľadá pútavú formu, v ktorej by boli informácie o ňom prístupnejšie.

“Zaujíma ma vaše tempo života, spôsoby využívania verejného priestoru na Slovensku a rozdiely oproti holandskej realite. Počas nedávnej stáže v architektonickom štúdiu Refunc v Berlíne som sa veľa naučila o dôležitosti dizajnu pre cirkulárnu ekonomiku. Zaoberala som sa opätovným využívaním zdrojov, materiálov a možnosťami alternatívnych spôsobov života. Vo svete s limitovanými zdrojmi hrá dizajn kľúčovú úlohu pri vytváraní povedomia, alternatív a hľadaní nových východísk. Predchádzajúcu rezidenciu Juraja Horňáka MestoCity, na ktorú do určitej miery nadviažem, vnímam ako dobrý príklad učenia sa experimentovaním s cieľom nachádzať nové architektonické riešenia.

Okrem verejného priestoru skúmam aj tému rytmu menštruačného cyklu. Niektorí ľudia pokladajú za menštruačný cyklus iba menštruáciu samotnú. Cyklus má však tri ďalšie dôležité fázy: predovulačné obdobie, ovuláciu a poovulačné obdobie. Každá z nich určuje každodenné vnímanie vlastného tela, duševné nastavenie a ovplyvňuje prejavy, schopnosti a výkonnosť ženy. Momentálne vyvíjam praktickú metódu, ktorá ľudí inšpiruje, aby pracovali a žili v súlade s prirodzenými cyklami tela. V rámci výskumu preto vytváram scenár pre spoločnosť fungujúcu na základe cyklov (po holandsky saiklik). Aj počas svojej rezidencie chcem rozvíjať metódu bytia založeného na prirodzených cykloch. V tejto súvislosti budem skúmať škálu vplyvu menštruačného cyklu na bežný život, ako verejný, tak i súkromný.”
(Nora Jongen)