DIVIDED WE FALL, Michal Moravčík

UNITED WE STAND, Michal Moravčík – Stredoslovenská galéria Banská Bystrica, 14. 12. 2018 – 31. 3. 2019

 / DIVIDED WE FALL, Michal Moravčík – Nová synagóga Žilina, 21. 12. 2018 – 10. 3. 2019

výstava v centrálnom priestore
vernisáž v piatok 21. 12. 2018, 18.00
výstava potrvá do 10. 3. 2019, streda – nedeľa, 13.00 – 19.00

Divided We Fall je druhou časťou výstavy United We Stand, ktorá paralelne prebieha v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici. Ide o retrospektívny formát výstavy Michala Moravčíka in memoriam s cieľom predstaviť prvý základný výskum celoživotnej tvorby tohto dôležitého slovenského umelca strednej generácie. Monografický rámec je však do istej miery poňatý autorsky kolektívne, s čím korešpondujú aj názvy oboch častí (podľa Moravčíkovho diela By Uniting We Stand, By Dividing We Fall / „Držíme spolu, ak prestaneme – padneme“ z roku 2005).

Mišove Moravčíkove diela v Žiline a Banskej Bystrici inštalujú, interpretujú a vytvárajú i dokončujú (v prípade nezrealizovaných) jeho priatelia a supútnici, umelci a kurátori Dalibor Bača, František Demeter, Tomáš Džadoň, Jana Kapelová, Mira Keratová, Marold Langer-Philippsen, Svätopluk Mikyta, Lucia Nimcová, Martin Piaček, Ivana Rumanová.

kurátorka výstavného projektu: Mira Keratová
architektúra a koncept výstavy v Žiline: Dalibor Bača
kurátorská spolupráca v Žiline: Ivana Rumanová
vizuál: Ján Šicko
produkcia výstavy v Žiline: Dušan Dobiaš, Marek Adamov, Marek Martoš, Peter Marciš a kol.

Michal Moravčík (1974 – 2016) sa angažoval v mnohých umeleckých a občianskych iniciatívach, vyučoval na viacerých umeleckých školách a venoval sa kritickej praxi, v ktorej tematizoval spoločenskú nerovnosť a prejavy nacionalizmu, manipulovania historickej pamäte a symbolických či pragmatických demonštrácií neoliberálneho ekonomizmu v zmätenej postsocialistickej dobe. Často pracoval miestošpecificky a vo svojej tvorbe sa zaoberal praktickými i teoretickými súvislosťami stredoeurópskeho urbanizmu, najmä osobitými historickými vrstvami nedokončených infraštruktúr či súčasných developerských zjednodušení. Z jeho záujmu o historicko-politický kontext vyplývala aj jeho kritika nacionalizmov, ktoré presakujú z politiky (úzko naviazanej na ekonómiu a ideológiu) do každodennosti. V tejto súvislosti často tematizoval flexibilitu dejín ako ich skrytú kontroverznú kvalitu, prinášajúcu stálu premenlivosť minulosti, usmerňovanej aktuálnou politickou propagandou a samozrejme dejinnými zvratmi.

Mišo Moravčík na Stanici Žilina-Záriečie v novembri 2014 na jeho akcii pod názvom Na miestnej úrovni.

Výstava vznikla v spolupráci so Stredoslovenskou galériou Banská Bystrica, s podporou Fondu na podporu umenia a Slovenskej národnej galérie.