Martin Smatana: Dobrosaurus

 

V rohu na balkóne Synagógy (tak, aby nerušil prebiehajúcu výstavu) nájdete aktuálne tvoriť dobré skutky ilustrátora a animátora Martina Smatanu. A môžete mu aj pomôcť –  dobré skutky nekreslí, ale vyrába ich z textilných materiálov. Ak sa práve zbavujete zimných doplnkov, refreshujete si šatník alebo máte doma veľa nepotrebných látok, v jeho “ateliéri” nájdu uplatnenie – ozvite sa mu priamo emailom na smatana.mato@gmail.com.

. 

rezidenčný projekt – ilustrácia
máj – jún 2020

V posledných týždňoch sa stalo akýmsi pravidlom, že z masmediálneho priestoru sa na nás prirodzene valí množstvo negatívnych informácií. Človek, ktorý je odkázaný len na správy z médií postupne nadobúda pocit, že svet sa rúti do záhuby a nič nie je také, ako kedysi. V skutočnosti sa však na svete každý deň udeje aj veľa pozitívnych vecí.

“Rozhodol som sa každý týždeň vybrať jednu dobrú správu zo sveta a vyrobiť  k nej veselú ilustráciu. Nebudú to však iba dobré správy globálnych rozmerov, kedy krajina znížila produkciu plastov o 15%, alebo sa zvýšila informovanosť a vzdelanosť obvateľov. Môžu to byť aj malé, povzbudzujúce a úsmevné gestá, napríklad ako keď muž v Japonsku strávil dva roky sadením tisícov kvetov, aby sa jeho slepá žena mohla nadýchať ich vône. Alebo ako sa 85-ročná babka priznala vnukovi, že nikdy nevidela hory. Odvtedy spoločne precestovali 40 000 km cez 38 štátov a navštívili 29 národných parkov. Alebo ako požiarnici rozptýlili preľaknuté dievčatko po autonehode tým, že si od nej nechali nalakovať nechty.”

Takéto situácie sa dejú vo svete každý deň, no nie je o nich až tak počuť. Ak v správach, na sociálnych sieťach alebo v živote samotnom natrafíte na malé dobré skutky, ktoré robia náš svet lepším, dajte Martinovi o nich vedieť, napríklad opäť emailom na smatana.mato@gmail.com – a on niektoré z nich vyrobí. Na konci roka ich vydáme vo forme ilustrovanej knižky. Bude sa volať Dobrosaurus a vyjde vo vydavateľstve Slovart. 

“Rád by som tak ľudí povzbudil a ukázal im, že okolo nás sa každý deň deje aj množstvo dobrých vecí, ktoré prispievajú k zlepšeniu nálady a formujú optimistický pohľad na svet. Dúfam, že čitateľ si takúto knižku prelistuje a uvedomí si, že takéto malé skutky môže z času na čas urobiť aj on sám.”  

Martin Smatana (1991) vyštudoval animáciu na VŠMU v Bratislave a na FAMU v Prahe. Počas štúdia pracoval v estónskom filmovom štúdiu Nukufilm a niekoľko rokov viedol workshopy animovaného filmu. Jeho debutový film Rosso Papavero mal premiéru na Berlinale 2015, premietali ho na viac ako 150 festivaloch v 50 krajinách sveta a získal 13 medzinárodných ocenení. Absolventský film Šarkan (The Kite) mal premiéru na Berlinale 2019 a bol nominovaný do semifinále študentských Oskarov. Za posledný rok bol premietnutý na 130 festivaloch a získal 28 medzinárodných cien. Ako prvý slovenský film bol zaradený do filmotéky MOMA (Museum of Modern Art v New Yorku). Minulý rok bol distribuovaný v slovenských kinách ako predfilm pred francúzskym celovečerným filmom Veľký zlý lišiak a iné príhody. Martin v súčasnosti pracuje na vývoji ďalšieho krátkeho filmu pre deti Ahoj leto – a samozrejme pripravuje ilustrovanú knižku o dobrých skutkoch Dobrosaurus. 

www.martinsmatana.com 

Jeden z ilustrovaných príbehov je o ľuďoch v Austrálii, ktorí z helikoptér zhadzovali divým zvieratám uviaznutým v plameňoch zeleninu, aby prežili.