Kiosk 1 – festival iného divadla a tanca

 

11. ročník Kiosku prichádza s číslom 1 a ovládne rozmanité tradičné i nedivadelné priestory v Žiline, medzi nimi bude aj Nová synagóga.

festival nového slovenského divadla a tanca
štvrtok 26. – nedeľa 29. 7. 2018
www.kioskfestival.sk

Témou aktuálneho ročníka je proces, nakoľko ten je pri príprave predstavenia častokrát vzrušujúcejší ako samotný výsledok. Cesty sú ešte nevyšliapané, názory na seba narážajú, pokusy môžu byť omylmi aj úspechmi.

Aj preto Kiosk 1 v priestoroch Stanice Žilina-Záriečie, Novej synagógy, Františkánskeho kláštora či iných miestach v meste predstaví v programe skôr otvorené diela než uzavreté projekty (Jaro Viňarský: The Touch of the Open), inscenácie, ktoré budú prekračovať limity žánrov aj javiska (HodWorks: Solos), hudobno-vizuálne performancie (For you Katrina), presahy k virtuálnej realite (Mária Júdová, Andrej Boleslavský: Camouflage, AST: Hra na budúcnosť _ Subjective Future) či site-specific inštalácie a akcie (DiStO: Divadlo statického objektu, Orchestr Berg: Performatívna hudobná prechádzka mestom) a performatívne prednášky (Juraj Korec a spol.: Sólo nielen pre jedno telo). V rámci Kiosku predstavíme aj výsledok našej letnej rezidencie v Novej synagóge – Šimon Chovan: Human Allergic.

Aj preto festivalu predskakujú štyri týždňové workshopy s tanečníkmi a choreografmi (Viktor ČernickýJaro ViňarskýMartin Talaga) a multimediálnou umelkyňou (Mária Júdová), ktoré ponúkajú zakúsiť omnoho viac – aktívnu účasť na príprave predstavení aj samotnú javiskovú skúsenosť. A keďže žiadame od účastníkov workshopov účasť aj na javisku počas festivalu, nežiadame za účasť na workshopoch žiadny poplatok.

Diskusie, ktoré sú rovnako dôležitou súčasťou festivalu, si budú klásť otázky, čo je dnes výskumom v umení, kedy je ešte proces tvorivou činnosťou či ako dešifrovať hranicu medzi odôvodnenou neukončenosťou a umelou postmodernou hrou.

Kiosk sa rokmi tvaruje, vyvíja, skúša, čo všetko si môže dovoliť, siaha, kam sa predtým neodvážil, pulzuje v symbióze s mestom. Je neustále živý, v procese.

Celý program a ďalšie informácie nájdete na www.kioskfestival.sk.

Fotografia je z projektu Martina Talagu SOMA, ktorý uvedieme v rámci festivalu v Novej synagóge v nedeľu 29. 7. 2018.