Po siedmich rokoch driny a vďaka vašej štedrej a nesmrteľnej podpore sme tam! Od mája 2017 “slávnostne otvorení”, hoci stále makáme paralelne na dokončovaní väčších i menších detailov, najmä v prístavbách. Koľko nám chýba? Určite viac ako vaše 2 percentá z daní.

Na čo ich použijeme? Na dokončenie prístavieb – zimnej modlitebne aj bývalých kancelárií Tatrafilmu, na hygienické zázemie, na základný nábytok a vybavenie, na hasiace prístroje a množstvo drobných vecí, bez ktorých nemôžeme skolaudovať.

A to najdôležitejšie príde hneď potom a vaše 2% tomu pomôžu – Nová synagóga je novým miestom pre umenie a kultúru. Novým miestom, kde sa stretávame na výstavách súčasného umenia, na festivaloch, koncertoch, diskusiách, prednáškach a ďalších akciách. Prevádzka tohto kolosu nie je lacná – vykúriť, vysvietiť a upratať stojí tisíce eur ročne.

Pridáte sa? Ďakujeme.

 

Na začiatku bola táto špičková medzivojnová architektúra a potreba ju zachrániť. Vyzeralo to, že sa nenájde hneď dosť peňazí v meste ani v štáte, vraj by to stálo milióny. A tak sme prišli my, malé občianske združenie zo Stanice Žilina-Záriečie, a pustili sa do toho. S cieľom zvládnuť to za jeden milión, ktorý postupne nazbierame – z darov, 2% z daní, od sponzorov aj z grantov, a vďaka podpore jednotlivcov aj dobrovoľníkov. A neuveriteľné sa stalo realitou. A stálo to jeden a pol milióna.

Príďte sa pozrieť osobne a skontrolovať na vlastné oči, čo sa podarilo. Otvorení sme od utorka do soboty, od 12.00 do 19.00.

Údaje a tlačivá

 

Údaje, ktoré potrebujete k darovaniu 2% občianskemu združeniu Truc sphérique, ktoré stojí za rekonštrukciou Novej synagógy:

  • IČO: 36143693
  • SID: nemáme – nevypĺňa sa
  • právna forma: občianske združenie
  • názov: Truc sphérique
  • ulica: Závodská cesta
  • súpisné / orientačné číslo: 2844/3
  • PSČ: 01001
  • obec: Žilina


Fyzické a právnicke osoby
– ktoré podávajú daňové priznanie, uvedú údaje priamo tam.

Zamestnanec
– predloží (donesie alebo pošle poštou) miestne príslušnému daňovému úradu (podľa trvalého pobytu daňovníka) do 30. apríla Vyhlásenie a Potvrdenie o zaplatení dane.

Zamestnanec požiada zamestnávateľa o vydanie Potvrdenia o zaplatení dane na účely vyhlásenia (súčasne pri žiadaní zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania).

Z potvrdenia o zaplatení dane zistí dátum zaplatenia dane, vypočíta 2 % alebo 3 % zo zaplatenej dane a sumu maximálne do výšky 2 % resp. 3 % uvedie vo Vyhlásení (poučenie na vyplnenie vyhlásenia nájdete tu).
– ak poukazujete 3% zaplatenej dane, povinnou prílohou je aj Potvrdenie o výkone dobrovoľníckej činnosti

* Ak chcete poukázať 3%, musíte spĺňať podmienku, že ste fyzická osoba a v minulom roku ste vykonávali dobrovoľnícku činnosť počas najmenej 40 hodín. Dobrovoľník môže poukázať 3% z dane ktorémukoľvek prijímateľovi (tz. môžete venovať 3% nám, aj keď ste ako dobrovoľníci pomáhali inde). Ak ste ale minulý rok pomáhali ako dobrovoľníci nám, napíšte na info@novasynagoga.sk a pošleme vám potvrdenie, ktoré priložíte k vyhláseniu – Potvrdenie o výkone dobrovoľníckej činnosti

Celý postup ako venovať 2 percentá nájdete napríklad na www.financnasprava.sk alebo www.rozhodni.sk.

V prípade otázok nás kontaktujte: robert@novasynagoga.sk, 0907 425 221

22526031541_966e1d0afb_z

 

15263536946_27f04f3bcb_z

15449731602_4fe8851479_z

Nová synagóga od Petra Behrensa v Žiline je dôležitou pamiatkou nielen pre pár nadšencov architektúry, ktorí o jej európskom význame písali roky. Vďaka nášmu príbehu, ktorý sa začal na jar 2011 a od roku 2012 aj reálne na stavbe, vedia o synagóge tisíce obyvateľov Žiliny, Slovenska i zahraničia. Podporujú jej rekonštrukciu, pomáhajú nám, držia palce, chystajú výstavy a kultúrne projekty, šíria dobré meno a správu o jednej výnimočnej stavbe a jednej úprimnej iniciatíve ju zachrániť pre kultúrne využitie.

Naším zámerom nie je len obnovená Behrensova stavba, ale aj nový život v nej. Cieľom je otvorenie centra pre súčasné umenie s kvalitným programom a jednoznačným profilom a súčasne priestoru pre ďalšie kultúrne a komunitné aktivity pre širokú verejnosť, tak ako sme to ukázali už počas rekonštrukcie na tzv. pootvoreniach.

Vďaka vašim dvom percentám sa nám podarilo v máji 2017 Novú synagógu otvoriť a odvtedy naplno slúži výstavám, festivalom a ďalším kultúrnym podujatiam. Pozrite si stovky fotografií, ktoré dokumentujú, čo sa aj vďaka vám podarilo doteraz na našom Flickri. Alebo si pozrite www.novasynagoga.sk/program a zistite, čo sa chystá.

Kto sme?

Od roku 1998 naše občianske združenie Truc sphérique zorganizovalo niekoľko tisíc akcií, projektov, mnohé s medzinárodným obsadením, ktorých sa zúčastnili státisíce divákov. V aktivitách, ktoré sami začali ako dobrovoľníci, aktívne pomáhalo niekoľko stoviek mladých ľudí, sponzorov a darcov. Od roku 2003 sme začali s rekonštrukciou a prevádzkou kultúrneho centra Stanica v budove starej železničnej zastávky Žilina-Záriečie. To je dnes známe v celej Európe a je jediným miestom svojho druhu v Žiline – na pomedzí priestoru pre súčasné umenie, komunitného centra a laboratória nových trendov v kultúre. V roku 2009 k nemu pribudla nová alternatívna budova S2 pod strechou nadjazdu Rondel a posledné roky sa intenzívne venujeme aj budovaniu komunitného parku pod ním. Do roka sa na Stanici uskutoční 350 akcií, festivalov, koncertov, divadelných predstavení, tvorivých dielní, diskusií a workshopov a prejde ňou 30-tisíc ľudí.
Na rekonštrukcii Novej synagógy pracujeme od roku 2011 a je za nami väčšina potrebných prác, od mája 2017 sme otvorení (hoci chýbajúcich detailov je ešte mnoho. Vybúrali a vyčistili sme viac než tisícpäťsto ton nepôvodných prestavieb a objavili pôvodný interiér i originálnu dokumentáciu od architekta Behrensa. Dali sme dokopy tím 20 ľudí, architektov, projektantov, historikov, reštaurátorov, ktorí vedú celý proces. Zasklili sme okná, priviedli novú vodu, plyn, elektriku, podarila sa rekonštrukcia strechy, reštaurovanie kupoly, máme novú podlahu v centrálnom priestore i novú fasádu. Zreštaurovali sme všetky omietky v interiéri. Veľakrát sme pootvorili, v synagóge boli už počas stavby koncerty, výstavy, vianočný trh, módna prehliadka aj bedmintový turnaj, aby sme ukázali, ako môžeme fungovať po rekonštrukcii. V roku 2014 tu vystavoval svetoznámy Dan Perjovschi a hostili sme aj Cenu Oskára Čepana pre mladých výtvarníkov, v roku 2015 tu bola medzinárodná výstava Strach.Pôvod štátu a niekoľko koncertov, v roku 2016 sme sa venovali sériou diskusií a výstavou výtvarníkovi Stanovi Filkovi, od roku 2017 robíme 4 väčšie výstavné projekty ročne, ktoré dopĺňa program festivalov, koncertov, diskusií, prednášok a ďalších kultúrnych a komunitných podujatí. Získali sme aj medzinárodnú cenu Bauwelt Award či špeciálnu cenu Slovenskej komory architektov Patrón architektúry. Dokázali sme to celé len vďaka kombinácie profesionlity a dobrovoľníckeho nadšenia, podpore grantov, väčších i menších sponzorov a vďaka nesmrteľnej zbierky, do ktorej prispelo takmer 3-tisíc ľudí. Ďakujeme, že ste v tom s nami.

UPOZORNENIE PRE FIRMY – Od roku 2016, ak firma do konca marca neposkytne súčasne s 2% z daní mimovládnej organizácii (ktorejkoľvek) aj finančný dar z vlastných zdrojov vo výške min. 0,5% dane, ktorú zaplatila, môže jej venovať len 1% z daní. Máte teda na výber – buď nás podporíte len jedným percentom z daní a nebude vás to stáť nič, alebo nás podporíte aj z vlastných zdrojov darom vo výške pol percenta z výšky vašej dane a podporíte nás tým v skutočnosti 2,5 percentami…budeme samozrejme vďační a radi vašu ochotu budeme propagovať. Pre bližšie informácie a dohodu o dare nás prosím kontaktujte, stretneme sa osobne – Marek Adamov, marek@novasynagoga.sk, tel. 0907137145. Prípadne si rovno stiahnite darovaciu zmluvu, vypíšte vaše údaje a pošlite nám ju. Vďaka!