Na začiatku bola táto špičková medzivojnová architektúra a potreba ju zachrániť. Nenašli sa peniaze v meste ani v štáte, vraj by to stálo milióny. A tak sme prišli my, malé občianske združenie zo Stanice Žilina-Záriečie, a pustili sa do toho. S cieľom zvládnuť to za jeden milión, ktorý postupne nazbierame – z darov, 2% z daní, od sponzorov aj z grantov, a najmä vďaka dobrovoľníkom. A neuveriteľné sa stáva realitou.

Je za nami 5 rokov práce, doposiaľ sme získali a investovali viac ako 800-tisíc eur. Vyviezli sme vyše tisíc ton sutiny, spravili pamiatkové výskumy, našli 60 rokov stratené originálne Behrensove výkresy. Podarilo sa nové kúrenie, podlahy, balkón, zreštaurovali sme kupolu, vymenili strechu, dokončili vonkajšiu fasádu a získali prvé ocenenia (napr. cena Bauwelt v Nemecku).

Ideme do finále. Hovorili sme to už viackrát, ale tento rok to naozaj vyzerá nádejne. Chýba kúsok a vaše 2% z daní otvoria dvere tejto unikátnej architektonickej pamiatky pre verejnosť. Dokončíme za ne strechy, schody, podlahy a osvetlenie. Dokončíme 5-ročné dobrodružstvo na stavbe, ktorá nás stála veľa síl. Ďakujeme!

A to najdôležitejšie príde hneď potom – Nová synagóga bude novým miestom pre umenie a kultúru. Novým miestom, kde sa budeme stretávať. Proces obnovy bol už doteraz kultúrnou udalosťou – popri stavbe sme mali pootvorené pre prvé výstavy, koncerty, diskusie aj komunitné trhy. Postupne oživujeme budovu kultúrnymi akciami pre verejnosť. A skutočné dobrodružstvo je tak ešte len pre nami.

Nová synagóga od Petra Behrensa v Žiline je dôležitou pamiatkou nielen pre pár nadšencov architektúry, ktorí o jej európskom význame písali roky. Vďaka nášmu príbehu, ktorý sa začal na jar 2011 a od roku 2012 aj reálne na stavbe, vedia o synagóge tisíce obyvateľov Žiliny, Slovenska i zahraničia. Podporujú jej rekonštrukciu, pomáhajú nám, držia palce, chystajú výstavy a kultúrne projekty, šíria dobré meno a správu o jednej výnimočnej stavbe a jednej úprimnej iniciatíve ju zachrániť pre kultúrne využitie.

Naším zámerom nie je len obnovená Behrensova stavba, ale aj nový život v nej. Cieľom je otvorenie centra pre súčasné umenie s kvalitným programom a jednoznačným profilom a súčasne priestoru pre ďalšie kultúrne a komunitné aktivity pre širokú verejnosť, tak ako sme to ukázali už počas rekonštrukcie na tzv. pootvoreniach.

Vďaka vašim dvom percentám sa nám to podarí. Neveríte? Pozrite si stovky fotografií, ktoré dokumentujú, čo sa aj vďaka vám podarilo doteraz na našom Flickri. Alebo si prečítajte report z minulého roku 2015 (aj starší report z roku 2014 môžete), dočítate sa tam, čo sa už podarilo a čo je ešte pred nami.

23420463066_b00889fddb_o

22526031541_966e1d0afb_z

21547184313_99427d2698_z

23687379141_0b6483e996_o

 

15263536946_27f04f3bcb_z

15263493977_588671a03c_z

15449731602_4fe8851479_z

21304833341_e18d446c95_o

 

Údaje a tlačivá

Údaje, ktoré potrebujete k darovaniu 2% občianskemu združeniu Truc sphérique, ktoré stojí za rekonštrukciou Novej synagógy:

  • IČO: 36143693
  • SID: nemáme – nevypĺňa sa
  • právna forma: občianske združenie
  • názov: Truc sphérique
  • ulica: Závodská cesta
  • súpisné / orientačné číslo: 2844/3
  • PSČ: 01001
  • obec: Žilina


Fyzické a právnicke osoby
– ktoré podávajú daňové priznanie, uvedú údaje priamo tam.

Zamestnanec
– predloží (donesie alebo pošle poštou) miestne príslušnému daňovému úradu (podľa trvalého pobytu daňovníka) do 30. apríla Vyhlásenie a Potvrdenie o zaplatení dane.

Zamestnanec požiada zamestnávateľa o vydanie Potvrdenia o zaplatení dane na účely vyhlásenia (súčasne pri žiadaní zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania).

Z potvrdenia o zaplatení dane zistí dátum zaplatenia dane, vypočíta 2 % alebo 3 % zo zaplatenej dane a sumu maximálne do výšky 2 % resp. 3 % uvedie vo Vyhlásení (poučenie na vyplnenie vyhlásenia nájdete tu).
– ak poukazujete 3% zaplatenej dane, povinnou prílohou je aj Potvrdenie o výkone dobrovoľníckej činnosti

* Ak chcete poukázať 3%, musíte spĺňať podmienku, že ste fyzická osoba a v roku 2015 ste vykonávali dobrovoľnícku činnosť počas najmenej 40 hodín. Dobrovoľník môže poukázať 3% z dane ktorémukoľvek prijímateľovi (tz. môžete venovať 3% nám, aj keď ste ako dobrovoľníci pomáhali inde). Ak ste ale minulý rok pomáhali ako dobrovoľníci nám, napíšte na info@novasynagoga.sk a pošleme vám potvrdenie, ktoré priložíte k vyhláseniu – Potvrdenie o výkone dobrovoľníckej činnosti

Celý postup ako venovať 2 percentá nájdete napríklad na www.financnasprava.sk alebo www.rozhodni.sk.

Kto sme?

Za sedemnásť rokov združenie Truc sphérique zorganizovalo niekoľko stoviek akcií, projektov, mnohé s medzinárodným obsadením, ktorých sa zúčastnilo takmer 200-tisíc divákov. V aktivitách, ktoré sami začali ako dobrovoľníci, aktívne pomáhalo niekoľko stoviek mladých ľudí, sponzorov a darcov. Od roku 2003 sme začali s rekonštrukciou a prevádzkou kultúrneho centra Stanica v budove starej železničnej zastávky Žilina-Záriečie. To je dnes známe v celej Európe a je jediným miestom svojho druhu v Žiline – na pomedzí priestoru pre súčasné umenie, komunitného centra a laboratória nových trendov v kultúre. V roku 2009 k nemu pribudla nová alternatívna budova S2 pod strechou nadjazdu Rondel a posledné roky sa intenzívne venujeme aj budovaniu komunitného parku pod ním. Do roka sa na Stanici uskutoční 300 akcií, festivalov, koncertov, divadelných predstavení, diskusií a workshopov a prejde ňou 30-tisíc ľudí.
Na rekonštrukcii Novej synagógy pracujeme päť a sú za nami už tri štvrtiny potrebných prác a máme 90% milión-eurového rozpočtu. Vybúrali a vyčistili sme viac než tisíc ton nepôvodných prestavieb a objavili pôvodný interiér i originálnu dokumentáciu od architekta Behrensa. Dali sme dokopy tím 20 ľudí, architektov, projektantov, historikov, reštaurátorov, ktorí vedú celý proces. Zasklili sme okná, priviedli novú vodu, plyn, elektriku, podarila sa rekonštrukcia strechy, reštaurovanie kupoly, máme novú podlahu v centrálnom priestore i novú fasádu. Aktuálne reštaurujeme všetky omietky v interiéri. Veľakrát sme pootvorili, v synagóge boli už počas stavby koncerty, výstavy, módna prehliadka aj bedmintový turnaj, aby sme ukázali, ako môžeme fungovať po rekonštrukcii. V roku 2014 tu vystavoval svetoznámy Dan Perjovschi a hostili sme aj Cenu Oskára Čepana pre mladých výtvarníkov, v roku 2015 tu bola medzinárodná výstava Strach.Pôvod štátu a niekoľko koncertov, medzi nimi aj Jana Kirschner, ktorá nám pomohla s kampaňou na 2%. Získali sme aj medzinárodnú cenu Bauwelt Award, väčších sponzorov a z nesmrteľnej zbierky od malých darcov sme naskladali už vyše 100-tisíc. Vyše dvesto správ vyšlo v médiách, aj vo Švédsku či USA. Snažíme sa a pomaly ideme do finále.

UPOZORNENIE PRE FIRMY – Od roku 2016, ak firma do konca marca neposkytne súčasne s 2% z daní mimovládnej organizácii (ktorejkoľvek) aj finančný dar z vlastných zdrojov vo výške min. 0,5% dane, ktorú zaplatila, môže jej venovať len 1% z daní. Máte teda na výber – buď nás podporíte len jedným percentom z daní a nebude vás to stáť nič, alebo nás podporíte aj z vlastných zdrojov darom vo výške pol percenta z výšky vašej dane a podporíte nás tým v skutočnosti 2,5 percentami…budeme samozrejme vďační a radi vašu ochotu budeme propagovať. Pre bližšie informácie a dohodu o dare nás prosím kontaktujte, stretneme sa osobne – Marek Adamov, marek@novasynagoga.sk, tel. 0907137145. Prípadne si rovno stiahnite darovaciu zmluvu, vypíšte vaše údaje a pošlite nám ju – darovacia_zmluva_nova_synagoga Vďaka!