2% darujem na Novú synagógu do Žiliny.

Pridajte sa.

Jana Kirchner

_

K dokončeniu rekonštrukcie chýba posledných 20%.

Vďaka vašim dvom percentám sa nám podarí pohnúť dopredu

a natrvalo otvoriť dvere Novej synagógy/kunsthalle Žilina pre verejnosť.

Máme reálnu šancu, že do leta 2016 bude celá rekonštrukcia hotová.

Poďte do toho s nami, ideme do finále.

Nová synagóga od Petra Behrensa v Žiline je už významnou pamiatkou nielen pre pár nadšencov architektúry, ktorí o jej európskom význame písali roky. Vďaka nášmu príbehu, ktorý sa začal na jar 2011 a od roku 2012 aj reálne na stavbe, vedia o synagóge tisíce obyvateľov Žiliny, Slovenska i zahraničia. Podporujú jej rekonštrukciu, pomáhajú nám, držia palce, chystajú výstavy a kultúrne projekty, šíria dobré meno a správu o jednej výnimočnej stavbe a jednej úprimnej iniciatíve ju zachrániť pre kultúrne využitie.

Naším zámerom nie je len obnovená Behrensova stavba, ale aj nový život v nej. Cieľom je vytvorenie výstavného priestoru pre súčasné umenie a ďalšie kultúrne aktivity európskeho rozmeru s kvalitným kurátorským programom a jednoznačným profilom výstav a diskurzu a súčasne bude priestorom pre ďalšie kultúrne a komunitné aktivity.

Vďaka vašim dvom percentám sa nám to podarí. Neveríte? Pozrite si stovky fotografií, ktoré dokumentujú, čo sa aj vďaka vám podarilo doteraz na našom Flickri. Alebo si prečítajte report z minulého roku, ktorý bol prelomový.

panorama web

Údaje a tlačivá

Údaje, ktoré potrebujete k darovaniu 2% občianskemu združeniu Truc sphérique, ktoré stojí za rekonštrukciou Novej synagógy:

  • názov: Truc sphérique
  • právna forma: občianske združenie
  • sídlo: Závodská cesta 3/2844, 010 01 Žilina
  • IČO/SID: 36143693

Ak ste fyzická osoba, živnostník či firma, vpíšte ich priamo do vášho daňového priznania.

Ak ste pre nás niečo v minulom roku urobili ako dobrovoľníci, môžete nám venovať až 3% zo svojej dane (len fyzické osoby a zamestnanci), napíšte na info@novasynagoga.sk a pošleme vám potvrdenie, ktoré priložíte k vyhláseniu.

V prípade, že ako zamestnanec daňové priznanie sami nepodávate, stiahnite si nasledovné tlačivá:

  • potvrdenie o zaplatení dane, ktoré vám vypíše a potvrdí váš zamestnávateľ.
  • vyhlásenie, ktoré vyplníte sami a podpísané spolu s potvrdením od zamestnávateľa pošlete na daňový úrad (alebo donesiete na Stanicu Žilina-Záriečie a pošleme ho za vás)

Celý postup ako venovať 2 percentá nájdete napríklad na www.rozhodni.sk.

Kto sme?

Za šestnásť rokov združenie Truc sphérique zorganizovalo niekoľko stoviek akcií, projektov, mnohé s medzinárodným obsadením, ktorých sa zúčastnilo takmer 200-tisíc divákov. V aktivitách, ktoré sami začali ako dobrovoľníci, aktívne pomáhalo niekoľko stoviek mladých ľudí, sponzorov a darcov. Od roku 2003 sme začali s rekonštrukciou a prevádzkou kultúrneho centra Stanica v budove starej železničnej zastávky Žilina-Záriečie. To je dnes známe v celej Európe a je jediným miestom svojho druhu v Žiline – na pomedzí priestoru pre súčasné umenie, komunitného centra a laboratória nových trendov v kultúre. V roku 2009 k nemu pribudla nová alternatívna budova S2 pod strechou nadjazdu Rondel a posledné roky sa intenzívne venujeme aj budovaniu komunitného parku pod ním. Do roka sa na Stanici uskutoční 250 akcií, festivalov, koncertov, divadelných predstavení, diskusií a workshopov a prejde ňou vyše 20-tisíc ľudí.
Na rekonštrukcii Novej synagógy pracujeme vyše tri roky a je za nami už polovica potrebných prác a milión-eurového rozpočtu. Vybúrali a vyčistili sme viac než tisíc ton nepôvodných prestavieb a objavili pôvodný interiér i originálnu dokumentáciu od architekta Behrensa. Dali sme dokopy tím 20 ľudí, architektov, projektantov, historikov, reštaurátorov, ktorí vedú celý proces. Zasklili sme okná, priviedli novú vodu, plyn, elektriku, podarila sa rekonštrukcia strechy, reštaurovanie kupoly, máme novú podlahu v centrálnom priestore. Niekoľkokrát sme pootvorili, v synagóge boli už počas stavby koncerty, výstavy, módna prehliadka aj bedmintový turnaj, aby sme ukázali, ako môžeme fungovať po rekonštrukcii. V roku 2014 tu vystavoval svetoznámy Dan Perjovschi a hostili sme aj Cenu Oskára Čepana pre mladých výtvarníkov. Získali sme medzinárodnú cenu Bauwelt Award, prvých väčších sponzorov a z nesmrteľnej zbierky od malých darcov sme dostali už 100-tisíc. Vyše dvesto správ vyšlo v médiách, aj vo Švédsku či USA. Snažíme sa a pomaly ideme do finále.

UPOZORNENIE PRE FIRMY – Od roku 2011 platí zmena pre firmy, ktorá spôsobila zníženie percenta, ktoré môžu z daní venovať na verejnoprospešné účely. Ak firma do konca marca neposkytne súčasne s 2% z daní mimovládnej organizácii aj finančný dar z vlastných zdrojov vo výške min. 0,5% dane, ktorú zaplatila, môže jej venovať len 1,5% z daní. Máte teda na výber – buď nás podporíte len 1,5 percentom z daní a nebude vás to stáť nič, alebo nás podporíte aj z vlastných zdrojov darom vo výške pol percenta z výšky vašej dane a podporíte nás tým v skutočnosti 2,5 percentami…budeme samozrejme vďační a radi vašu ochotu budeme propagovať. Pre bližšie informácie a dohodu o dare nás prosím kontaktujte, stretneme sa osobne – Marek Adamov, marek@novasynagóga.sk, tel. 0907137145. Prípadne si rovno stiahnite darovaciu zmluvu, vypíšte vaše údaje a pošlite nám ju – darovacia_zmluva_nova_synagoga Vďaka!