Iné “otvorenie” už neplánujeme. Takže toto bude ten deň – v piatok 12. mája 2017 o 18.00 uvedieme naživo hudobnú skladbu s menami “nesmrteľných” Bude to koncert pre všetkých, ktorí pomohli s rekonštrukciou.

Šesť rokov sme rekonštruovali Novú synagógu v Žiline. Pomohli nám všetci, ktorí mohli, prispeli nórske i európske fondy, ministerstvo kultúry, ústredný zväz židovských obcí, mesto, nadácie, futbalisti, veľkí i menší sponzori, výrobcovia stavebných materiálov, … ale títo ľudia prispeli najviac. Nie sumou, ale tým, že naozaj ukrojili zo svojho súkromného rozpočtu alebo času. Preto sú nesmrteľní a preto vznikla táto hudobná skladba, v ktorej sme sa snažili zachytiť každé meno darcu alebo dobrovoľníka za posledných šesť rokov. Napísal ju skladateľ Marek Piaček a nahrali ju členovia mužského zboru Octet Singers pod vedením Jozefa Chabroňa. Bude navždy znieť v múroch, stačí priložiť ucho k stene.

 

.

.

.

V piatok 12. mája ju zaspievajú naživo v Synagóge, meno po mene – a tých mien je takmer tritisíc. Bude to zvláštny koncert a bude iba raz – bude to slávnostné otvorenie nového kultúrneho priestoru, hoci ešte nie je všetko na stavbe hotové. Budeme radi, ak budete pri tom.

Súčasťou bude výber z fotografií Dalibora Adamusa, Mareka Jančúcha, Natálie Zajačikovej, Petra Snadíka a Richarda Kohlera, dokumentujúci šesť rokov stavebných a reštaurátorských prác a prvých kultúrnych podujatí v rámci tzv. pootvorení.

Vstupné je dobrovoľné, ale kvôli obmedzenej kapacite prosíme o rezerváciu miest vopred emailom na info@novasynagoga.sk.

Pozývame a ďakujeme.

Projekt je spolufinancovaný z Grantov EHP a štátneho rozpočtu

nahlad

Generálny partner

 

Screen Shot 2015-01-19 at 17.39.07

 

Hlavní partneri

Grantová podpora rekonštrukcie

Partneri a podporovatelia rekonštrukcie

Odborná spolupráca

Na projektovej dokumentácii rekonštrukcie synagógy sponzorsky pomohli